Otázka v diskusi:
Přerušení odpisů

rmalonova, 15.2.2010

Dobrý den,
potřebovala bych upřesnit §26 odst.8 ZDP, kde se píše, že odpisování IM lze přerušit a evidovat je, jako kdyby k přerušení nedošlo.
FO vede daň.evidenci, koupila HIM a NIM v r. 2008, odpisy vede evidenčně, do nákladů si je zatím neuplatnila, aby nebyla ve ztrátě.
Je možné tyto odpisy uplatnit v násl.obdobích?
Děkuji za odpověï.

4 odpovědi:

  • Monika, 23.2.2010

    Pro upřesnění bych jen ocitovala přesné znění § 26 odst. 8 ZDP:
    "(8) Odpisy pro účely zákona není poplatník povinen uplatnit, přitom odpisování lze i přerušit, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo, a to za podmínky, že v době přerušení neuplatní poplatník (vlastník ani nájemce) výdaje paušální částkou podle § 7 nebo § 9. Pokud poplatník (vlastník nebo nájemce) uplatní výdaje paušální částkou, nelze za toto zdaňovací období uplatnit odpisy v prokázané výši ani o tuto dobu prodloužit odpisování pro daňové účely. Po dobu uplatňování výdajů paušální částkou vede poplatník (vlastník nebo nájemce) odpisy pouze evidenčně."

    Z toho, co uvádíte, je zřejmé, že FO uplatňuje výdaje ve skutečné (prokázané) výši. Daňové odpisování hmotného majetku samozřejmě může přerušit, poté (v násl. ZO) v něm bude pokračovat, jako kdyby ho nepřerušila. Pozor jen na případ, kdy by se v budoucenu (v době přerušení) rozhodla uplatnit výdaje procentem z příjmů.

    Pozn.: FO vedoucí daňovou evidenci uplatňuje odpisy hmotného majetku v souladu se ZDP, pokud se ale týká nehmotného majetku, nelze postupovat dle § 32a ZDP, protože ten se vztahuje jen na osoby vedoucí účetnictví.
  • , 3.3.2010

    Dobrý den,
    pokud se týká HIM, jde mi o to, že pokud budou odpisy přerušeny nebo odpisovat ještě nezačal, jestli si tyto odpisy může dát do nákladů v následujících letech - účetně je bude mít odepsané.
    Co se týká NIM,že by je nemohla odepisovat FO mi není známo. Můžet mi to blíže objasnit?
    Děkuji.
  • rmalonova, 3.3.2010

    Dobrý den,
    odpis HIM a NIM - 1. odpisování přerušil
    2. ještě nezačal odpisovat
    Účetně je majetek odepsán (1.) Lze tyto odpisy uplatnit do nákladů v následujících obdobích, je určena max.doba pro uplatnění? Kdy může nejpozději začít odpisovat?

    FO vede DE, může NIM odpisovat? Pokud ne, proč a kde se to dovím.
    Děkuji.
  • Veronika, 7.10.2013

    Zdravím Vás. Jsem studentka ekonomky a chci se zeptat, proč se vlastně dělají odpisy? Co z toho podnikatel má? Děkuji

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.