Otázka v diskusi:
Náhradní volno za práci v So a Ne

Maruška, 9.2.2010

Dobrý den,chci se zeptat ohledně náhradního volna..Máme stavbyvedoucí-THP-měsíční mzda,kteří občas pracují v sobotu a neděli.Za odpracovanou so nebo ne si pak vybírají placené náhradní volno.Musím jim ve mzdě za odpracovanou so přičíst příplatek za sobotu nebo se to vykompenzuje v rámci náhradního volna?Př.pracují v sobotu a náhradní volno si vybere následující úterý..Dostane příplatek za sobotu? Předem moc děkuji za radu.

1 odpověd:

  • Monika, 11.2.2010

    Podle § 118 odst. 1 zákoníku práce za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě (tzn. že zaměstnavatel může poskytovat další mzdové požitky či příplatky nad rámec stanovený zákonem, může zvýšit ale i snížit minimální sazbu povinných příplatků - tyto skutečnosti musí mít upraveny v příslušných ustanovení kolektivní smlouvy nebo ve vnitropodnikových mzdových předpisech).
    Dle mého názoru by se mělo postupovat tak, že za práci o víkendech by měli mít zaměstnanci nárok na dosaženou mzdu a příslušný příplatek ke mzdě (a neměli by tudíž mít nárok na náhradní volno).
    Ještě poznámku - pokud by pracovali o víkendech přesčas, měli by současně nárok na příplatek dle § 114 zákoníku práce (pokud by jim místo příplatku zaměstnavatel neposkytl v rozsahu práce konané přesčas náhradní volno).

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.