Otázka v diskusi:
Založení s.r.o.

Bára, 27.11.2007

Dobrý den, chci se zeptat, když účtuji zcela novou s.r.o., kam společník vložil 200.000 do pokladny jako základní kapitál, jak toto zaúčtovat? Dle mého názoru by měl být vklad do pokladny na základě příjmového dokladu účtován 211/701 a poté interním dokladem si dám zápis zákl.kapitálu jako 701/411. Nemám s tímto účtováním žádné zkušenosti, tak se chci optat, jak postupovat.
Děkuji za radu. Barbora

1 odpověd:

  • Debora, 4.12.2007

    K okamžiku vzniku společnosti s ručením omezeným, tj. ke dni zápisu v obchodním rejstříku, se sestaví zahajovací rozvaha, v níž budou v aktivech peněžní prostředky, v pasivech základní kapitál 200 tis. Kč. K tomuto dni se také otevřou účetní knihy, a to způsobem, který popisujete, tj. přes počáteční účet rozvažný otevřete účet peněžních prostředků a účet základního kapitálu.
    Ještě je vhodné si ověřit, zda opravdu společnost vznikla, je zapsána do obchodního rejstříku. Při založení s.r.o. jediným společníkem (vše se odehrává na základě notářského zápisu) by mělo dojít ke složení peněz na bankovní účet, obchodní soud by neměl akceptovat vklad v hotovosti....

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.