Otázka v diskusi:
úroky z prodlení

Gabriela Jankovská, 29.9.2009

Dobrý den,
obracím se na Vás s prosbou o radu. Pracuji jako OSVČ v oblasti Public Relations. Pro konkrétní společnost jsem na základě smlouvy pracovala dlouhodobě, ve smlouvě byla stanovena i splatnost faktur 14 dní a sankční úrok z prodlení za každý den po splatnosti faktur ve výši 0,05%. Firma mi smlouvu vypověděla podle smlouvy s výpovědní lhůtou 1 měsíc. Za dobu trvání smlouvy, což bylo 12 měsíců, mi ve sjednané lhůtě uhradila jen 2 faktury, ostatní byly uhrazeny vždy až po splatnosti. Zvlášť od jara se firma zpožïovala s úhradami často až o desítky dnů (průměrně 25 dní, největší prodlení bylo přes 60 dní). Poslední fakturu se splatností 14. srpna uhradila až po mnoha písemných i telefonických urgencích (na ty písemné vůbec nereagovala) až na konci září.
Chtěla jsem se zeptat, za jaké období mohu uplatňovat sankční úrok stanovený smlouvou? Mohu zpětně vyúčtovat i úroky za faktury splatné v roce 2008 a mohu to udělat v rámci jediné souhrnné faktury, vystavené na smluvní sankční úrok? Øídí se můj nárok na sankční úroky podle mého finančního roku (shodný s kalendářním) nebo podle finančního roku dané firmy (od dubna do března)?
Předem moc děkuji za Vaši ochotu a vstřícnost.
Hezký den přeje
Gábina Jankovská
g.jankovska@centrum.cz

2 odpovědi:

  • Michal, 15.6.2013

    Dobrý den, mám dotaz, když mám splatnost na faktuře např. dne 10.6. a ptám se firmy, jestli budou peníze zaslány včas, tak mi odpověděl, že v den splatnosti teprve odesílají peníze z banky a že dle jejich právníka je vše vpořádku, neboť údajně oni nemohou za to, že banka má převod cca den až tři dny, tudíž dle jejich právníka je úplně v pohodě, že místo 10.6. mi peníze dojdou třeba 11., 12. nebo 13.6. Tak se chci zeptat jak to tedy je, jestli mají pravdu nebo nemají a jestli je nějaký zákon, který řeší platební styk nebo splatnost nebo nejlépe, který zákon s paragrafem můžu poslat jednateli firmy, aby si s jeho právníkem nastudoval to jak je to správně
  • Karla, 5.10.2009

    Uplatňování úroků z prodlení upravuje § 369 a § 369a obchodního zákoníku a § 517 odst. 2 občanského zákoníku v návaznosti na § 1 platného nařízení vlády č. 142/1994 Sb. Uvedená smlouva byla uzavřena podle obchodního zákoníku, lhůta splatnosti byla stanovena ve smlouvě a ve smlouvě byla dohodnuta i výše sankce za každý den neplnění peněžitého závazku (dle mého názoru ve výši obvyklé). Vy jako věřitel máte PRÁVO požadovat úroky z prodlení, a to ode dne, který následuje po dni splatnosti faktury, do dne úhrady. Zdůraznila jsem slovo právo, protože toto své právo můžete, ale také nemusíte uplatnit. Vy jste se (oprávněně) rozhodla danou sankci uplatnit, a to v r. 2009. Já si proto myslím, že můžete vystavit sankční fakturu i za závazky splatné v r. 2008. Vystavení jedné takové faktury podle mého není v rozporu se žádným účetním předpisem, pokud bude jasně identifikováno, jakých konkrétních závazků se prodlení týká. Ale to je otázka do další diskuse... připojte se, pokud s tím máte praktické zkušenosti! Také by mě to zajímalo...

    Karla

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.