Otázka v diskusi:
Účtování v cestovném ruchu

Lenka N., 7.8.2009

Dobrý den,prosím Vás jestli mi někdo poradí v účtování. Zprostředkujeme cestovní zahraniční agentuře pobyt+dopravu v České republice. Doprava je naše. Rezervujeme pro klienty pobyt v různých hotelích. Cestovní agentura posílá nám zálohu ( pobyt+doprava+naše provize za zprostředkování pobytu)na účet. Jsme plátci DPH. Chtěla bych se zeptat, jestli to správně účtují.
1). Přijatá záloha na účet od cestovky: 221/324
2). Záloha na ubytování dodavateli(hotel): 314/221
3). Nafta: 501/321, 343/321
4) Po pobytu-vyúčtování z hotelu: 324/321 (nevím jestli je takhle možné účtovat v tomto případě, ale ve faktuře není zohledněná naše provize, to je “čistě” pobyt turistu v hotelu)
Vyúčtování zálohy za pobyt: 321/314
5) Faktura vystavená:
Vlastní doprava: 311/622(602), 311/343
Provize za ubytování včetně DPH(ve zvláštním režimu): 311/602(343)
Vyúčtování ostatní zálohy od cestovky: 324/311
Nejsem si jistá, že takhle je správné účtování. Děkují moc za odpověď.

2 odpovědi:

  • Eliška, 25.2.2013

    Dobrý den,

    našla jsem Vaši otázku (již z roku 2009) na ucetni.cz a rada bych zjistila, zda se účetnictví v cestovním ruchu stále věnujete.

    Pracuji v nové cestovní agentuře, kde mám účtovat veškeré transakce, ale jelikož nejsem profesionální účetní (ve firmě pracuji jako asistentka, ale protože jako jediná jsem účetnictví již \"políbena\" a umím účtovat v účetním programu Pohoda-jsem absolventka obchodní akademie a VŠE - účetnictví jsem však jako obor nestudovala), cestovní agenturu účtuji já a chtěla bych si sladit pár účetních operací, zda správně účtuji.

    Mohly bychom se případně spojit?

    Můj email je: eliska.koudelova@seznam.cz.

    Těším se na odpověď.

    Eliška
  • Monika, 27.5.2010

    Dobrý den, začínám účtovat cestovku a potřebovala bych s něčím poradit. Mohli bychom se spojit. Děkuji

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.