Otázka v diskusi:
Nákup a prodej cizí měny

Eva, 5.7.2009

Dobrý den,
již několik měsíců hledám odborníka,který by mi vysvětlit v Zákoně o účetnictví §24, odst. (6):"V případě nákupu nebo prodeje cizí měny za českou měnu lze k okamžiku ocenění použít kurzu, za který byly tyto hodnoty nakoupeny nebo prodány". Oslovení daňoví poradci neustále opakovali, že když ve firmě používáme pevný kurz, tak i při prodeji cizí měny musíme použít pevný kurz a rozdíly dát do kurzových ztrát nebo zisků. Ale zatím žádný neodpověděl z jakého důvodu se nemůže použít vyše uvedené znění zákona.

9 odpovědí:

  • Jana, 10.7.2009

    Evo,
    a nemůže sem napsat krátký příklad, jak to účtujete?
    Ono se takhle těžko odpovídá.
  • Eva, 12.7.2009

    Díky za snahu pomoci. Se zaúčtováním nemáme problém. Řešíme dilema jaký kurz při prodeji valut máme použít.Jestli pevný nebo kurz za který valuty byly prodány. Viz Zákon o účetnictví §24, odst. 6.....
  • Jana, 12.7.2009

    Evo, ale já tomu, co píšete, rozumím. Zákon o účetnictví znám. Teoreticky je mi to jasné. Když jsem ale zkoušela na to vymyslet příklady, tak jsem zjistila, že to vůbec není tak jasné. Proto jsem chtěla od vás krátký příklad, jak to účtujete a na ten bych vám napsala můj názor.
    Já si myslím, že provádíte 2 operace:
    1. výdej cizí měny z valutové pokladny, 2. nákup CZK. S tím souvisí použití kurzů.
  • Jana, 12.7.2009

    Evo, příklad účtování jsem myslela včetně kurzových přepočtů.

    Já si totiž myslím, že při samotném výdeji cizí měny z valutové pokladny ještě k žádnému prodeji cizí měny nedochází.
  • účetní, 24.10.2012

    Zeptejte se zde

    http://www.danevklidu.com/
  • účetní, 24.10.2012

    [url] http://www.danevklidu.com/ [/url]
  • , 9.7.2009

  • Kateřina, 9.7.2009

    asddsfsadsaf

    afds
    fds
    fs
  • Kateřina, 9.7.2009

    Předpokládám, že vedete účetnictví a máte zpracovanou vnitřní směrnici pro účtování majetku v cizích měnách. Pak se držte zákona o účetnictví + příslušné vyhlášky a daňový poradce do toho nemá co mluvit.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.