Otázka v diskusi:
Vratné obaly
Daniela Špuláková,
7.1.2025
Dobrý den,
mám otázku ohledně účtování vratných obalů u velkoobchodu s nápoji.
Nakupuji nápoje, které jsou buď v lahvích, nebo sudech, které jsou zálohované. Sklad účtuji způsobem B. A teď, zda-li obaly účtovat jako zálohy na 314, potažmo při prodeji 324. Nebo nákup na 504, prodej 604. A při vracení minusem stejné účty. Nebo, jest-li máte někdo ještě jiný způsob.
Děkuji moc za odpověď
1 odpověd:
-
Dobrý den,
dodavatel vratného obalu účtuje o obalech jako o zásobách. Z pohledu odběratele pokud je obal garantovaně vratný, nedochází ke změně vlastnictví v podstatě se na obal skládá jaká si vratná kauce - poskytnutá záloha odběratelem.
Poskytnutá záloha na obaly je považována za pohledávku účtována na účet 314, při složení zálohy za obal účtujete 314/221 při vrácení opačně umořujete pohledávku souvztažně a sice 221/314
Platí to pouze v případě, že jde o vratná obal, jinak by se obal který kupujete do vlastnictví účtoval jako zásoba do aktiv, někam na účet 112 jako materiál na skladě.
Pokud by došlo k situaci že vratnou kauci za vratný obal nelze vrátit, pak je poskytnutá záloha na obaly je považována za pohledávku, ke které není možné tvořit zákonné opravné položky, a to zejména z důvodu, že při svém vzniku nebyla účtována do výnosů. Pokud bude tato pohledávka z rozhodnutí účetní jednotky odepsána (souvztažnost MD 546/D 314), bude se jednat jen o daňově neúčinný odpis.
Opačně ale přijatá záloha na vratné obaly je z hlediska příjemce ( dodavatele vratného obalu ) závazkem – dluhem (účet 324). Při právním zániku dluhu bude jeho odpis účtován do výnosů (MD 324/D 648. Z pohledu daně z příjmů se však jedná o výnos, který je součástí základu daně.