Otázka v diskusi:
škoda na materiálu
Lucie Karlovská,
13.8.2024
Dobrý den,
prosím o radu, jak přistoupit k případu, který nyní nastal.
U dodavatele jsme nakupovali materiál, vzhledem k tomu, že část materiálu se ztratila, dlouho jsme nemohli fakturu zaúčtovat a nyní již vyprší 3letá lhůta nároku na DPH. Dodavatel má již fakturu uhrazenou a ztracený materiál s námi již neřeší.
Rozhodli jsme se tedy pro zaúčtování ztraceného materiálu na škody.
Je možné z celé částky faktury si nárokovat DPH? Nebo si můžeme nárokovat DPH pouze z části materiálu, která dorazila do firmy?
děkuji
pěkný den
Karlovská
1 odpověd:
-
Dobrý den,
nárok odpočtu dph zpětně je max. 3 roky.
V případě účtování škod je to tak, že v případě škody může být daňově uznatelná ( jinak jsou škody nedaňové - tedy vylučované na ř. 40 DP k DPPO ) , a to:
- škody způsobené podle potvrzení policie neznámým pachatelem,
- škody jako zvýšené výdaje v důsledku opatření stanovených zvláštními předpisy,
- škody vzniklé v důsledku živelních pohrom,
- škody do výše recipročního výnosu (náhrada od pojišťovny, předpis k úhradě po odpovědném zaměstnanci, odprodej náhradních dílů a šrotu apod.).
Pokud jde o DPH pak v případě uplatnění DPH u majetku který posléze vyřadíte z důvodu škody, se provádí korekce odpočtu ( poměrná část DPH se vrací ), s výjimkou kdy jsou-li tyto události naopak řádně potvrzeny či doloženy ( protokoly policie, šetření pojišťovny ) , pak se korekce odpočtu dříve uplatněného DPH neprovede.
tedy záleží na tom, čemu říkáte " ztratila" a zda máte protokoly od policie ČR, případně nějaké pojistné plnění pojišťovny. Pokud by věc řešila policie a našla pachatele ( je škoda nedaňová ) a řešíte její náhradu po daném pachateli, pokud je pachatel nenalezen, postupujete podle uvedeného.
Za škody se nepovažují :
*technologické a technické úbytky a úbytky vyplývající z přirozených vlastností zásob vznikající např. sesypáním v rámci technologických úbytků ve výrobním, zásobovacím a odbytovém procesu, rozprachem, a to do výše ekonomicky zdůvodněné normy přirozených úbytků (do této výše se bude jednat o daňově uznatelný náklad, a to vždy),
*ztratné v maloobchodním prodeji (lze stanovit z obratu zásob na skladě či z průměrného stavu zásob za sledované období),
*nezaviněné úhyny zvířat, která nejsou hmotným majetkem pro účely ZDP, a to do výše ekonomicky zdůvodněné normy přirozených úbytků a ztratného stanoveného poplatníkem,
*škodou není prokázaný nezaviněný úhyn nebo nutná porážka zvířete základního stáda.
*opravy na majetku ( havárie a poškození ) kde je majetek opraven a není v důsledku škody klasifikován jako neopravitelný ( tedy trvale vyřazený ). V tomto případě jde o poškození cizího majetku, s následnou opravou, která jej uvede do původního stavu.