Otázka v diskusi:
Daňová evidence - přijatá faktura DUZP, odpočet DPH

Táňa Doležalová, 29.5.2024

Dobrý den,

prosím o radu. Vedu daňovou evidenci, jsem měsíční plátce DPH. Přijatá faktura (výdaj), datum vystavení 4.5.2024, DUZP 30.4.2024. Kdy si mohu nárokovat odpočet DPH? Je správně evidovat fakturu v přiznání za duben 2024? Nebo až s datem přijetí v květnu 2024. Celou dobu jsem měla za to, že v daňové evidenci se řídím u odpočtu DPH datem DUZP a ne datem přijetí faktury. Datum přijetí faktury platí pouze pro účetnictví? Prosím, je to takto v daňové evidenci správně?

Moc Vám děkuji za radu.

1 odpověd:

 • Michal Mach, 30.5.2024

  Dobrý den,

  v DE OSVČ u plátce DPH rozlišujete 2 věci, jednak kdy je doklad výdajem nebo příjmem podnikatele a DPH

  1 - výdajem a příjmem podnikatele je doklad v DE teprve v momentě úhrady, tedy do peněžního deníku v P a V se propíše teprve když je zaplacený. Pokud je OSVČ v DE plátce DPH, do P a V se propisuje základ daně ( bez DPH ) DPH je tzv. průtočná položka ( v peněžním deníku se propisuje do sloupců pro hodnoty nezvyšující nebo nesnižující ZD )

  2- DPH je od příjmovky OSVČ " zcela odděleno " bez ohledu na skutečnost zda je doklad uhrazen ( a to jak výdaj tak příjem )se DPH, vypořádává ihned a to tak, že u přijatých dokladů si můžete nárokovat DPH teprve v momentě přijetí ( faktického ) daňového dokladu, protože doklad můžete fakticky přijmout nejdříve v den jeho vystavení, tedy nejdříve dnem jeho vystavení ( případně později ). Doklad vystavený 4.5. s DUZP 30.4.si můžete zadat pro nárok odpočtu DPH nejdříve 4.5.

  Zcela opačně je to u vystavených dokladů, u vystavených dokladů odvádíte DPH na výstupu ( tj, vlastní daňová povinnost )podle data DUZP na daňovém dokladu, pokud byste vystavila v DE FV dne 4.5.s DUZP 30.4. máte povinnost odvodu DPH do období 4/2024

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.