Otázka v diskusi:
Přefakturace tiskárny - místo plnění

Blanka Frydrychova, 6.5.2024

Dobrý den,

budeme přefakturovávat tiskárnu odběrateli, který má jak německou, tak českou VATku. Tiskárnu jsme koupili my, ale je majetkem zákazníka. Zůstává u nás a tisknou se na ní štítky pro tohoto zákazníka. Když ji přefakturovávám, použiju CZ VAT zákazníka. Je to tak správně?

děkuji

1 odpověd:

 • Michal Mach, 6.5.2024

  Dobrý den,

  to je nějaké pomotané. Pokud koupíte tiskárnu a na daňovém dokladu jste uvedeni jakou kupující ve majetkem toho, kdo jí koupil, tedy vaší firmy.

  Pokud jí následně prodáte a vystavíte na ní FV ( je úplně jedno zda tomu říkáte přefakturace - protože skutečná přefakturace je rozdílná pouze v tom, že to neúčtujete přes výsledkové účty ( náklad - nákup, výnos - prodej ) ale místo N a V účtujete pouze rozvahově ) Tak vystavíte opět daň, doklad, a pokud je odběratel plátce DPH z EU ( dostanete jeho DIČ EU ) je to prodej zboží ( dodání ) do EU, většinou je tam RCH v tuzemsku jde o osvobozené plnění.

  Pokud má české DIČ musí zde mít provozovnu tedy v ČR ( nějakou filiálku ), pak vystupuje jako odběratel z ČR a pokud jste plátci DPH, tak mu vystavujete FA v klasickém režimu zdanitelného plnění.

  Pokud jí přenechá poté kupující vám, jde v podstatě o službu pronájmu ( vybavení ) tedy pronájmu kancelářské techniky, jak si to uspořádáte a zda bude úplatný ( nebo bezúplatný ) , to už si pořešte.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.