Otázka v diskusi:
Účetní na ŽL

Barbara, 27.3.2009

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou podmínky pro to, abych mohla samostatně vést účetnictví (na ŽL)? Mám VŠ ekonomku, státnice z financí a účetnictví. Dále jsem 2 roky v jedné s.r.o. kromě jiného účtovala PÚ, ale oficiálně jsem byla jako administrativní pracovník. K tomu už 7 let vedu DE pro 2 živnosti (včetně zaměstnanců), ale pouze na DPP. Nyní jsem na MD a tak by se mi práce na ŽL docela hodila. Uvažovala jsem i o možnosti zkoušek na certifikovanou účetní, ale mám pocit, že stejně pak narazím na problém s praxí v oboru (kterou si na mateřské neudělám)... Můžete mi poradit? Děkuji

2 odpovědi:

  • Monika, 30.3.2009

    Informace potřebné k získání ŽL pro vedení účetnictví a DE lze najít v živnostenském zákonu. Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence je vázanou živností a pro její výkon je nezbytné prokázat odbornou způsobilost. Požadovanou odbornou způsobilost upravuje příloha č. 2 živnostenského zákona a pro daný předmět podnikání ji stanoví takto:

    a) vysokoškolské vzdělání a 3 roky praxe v oboru, nebo
    b) vyšší odborné vzdělání a 5 let praxe v oboru, nebo
    c) střední vzdělání s maturitní zkouškou a 5 let praxe v oboru, nebo
    d) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, a 5 let praxe v oboru.
  • AsistentkaUcto, 8.4.2017

    Dobrý den, zakázky na vedení účetnictví se dají získat na různých portálech, jako je třeba http://www.freelance-market.cz/c/%C3%9A%C4%8Detn%C3%AD, kde se můžete zadarmo registrovat. Živnostenský list bude určitě výhodou. Hodně štěstí.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.