Otázka v diskusi:
Neplacene volno a platba zdravotního pojisteni zamestnancem vs. Superhruba mzda

Karel Krupicka, 17.3.2009

Vážení,

Mohl bych mít ještě jeden dotaz?

Jedná se také o Neplacené volno na základě žádosti zaměstnance.
V tomto pripade, ze by o Neplacene volno zadal zamestnanec, pak by zamestnanec musel platit (na zaklade dohody) obe casti Zdravotniho pojesteni - jak 2/3 za zamestnavatele, tak 1/3 za zamestnance - z min. vymerovaciho zakladu.

Jak je to ale se zapocitanim do superhrube mzdy zamestnance při rocnim vyuctovani?
Pricita se tam tato platba na zdravotni pojisteni (obe casti) nebo nikoliv?

A co když ma i po dobu neplaceneho volna nepenezni prijmy (automobil, penzijni pripojisteni)?

Dekuji a s pozdravem,
Karel Krupicka

1 odpověd:

  • Ilona, 23.3.2009

    Pokud zaměstnavatel neuzavřel písemnou smlouvu se zaměstnancem o úhradě zdravotního pojištění, je zaměstnavatel povinen za každý den poskytnutého neplaceného volna uhradit 2/3 pojistného na zdravotní pojištění a zaměstnanec 1/3, a to z poměrné části minimální mzdy připadající na 1 kal. den neplaceného volna v příslušném měsíci. Ve Vašem případě zřejmě došlo k uzavření písemné smlouvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, ve které se zaměstnanec zavázal uhradit zaměstnavateli částku pojistného, které má za něj zaměstnavatel povinnost zaplatit za dobu neeplaceného volna.
    Podle výkladů pro r. 2008, které zazněly na jednom školení, se o částku zdrav. pojištění (2/3) základ daně nenavyšuje, protože je odváděno z fiktivního příjmu. Nejsem si však jistá, jak je to v r. 2009, protože v tomto ohledu došlo ke změnám v § 16 i § 38h a jednoznačné stanovisko jsem k tomuto problému zatím nezískala.
    Pokud se týká auta, zde se přece přičítá 1 % VC za každý měsíc jeho používání, takže neplacené volno by na tom nemělo mít vliv. Stejně tak bych neřešila penzijní připojištění, příspěvek na něj je až do 24 tis. Kč ročně od jednoho zaměstnavatele příjmem osvobozeným.
    Přeji hezký den. :)

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.