Otázka v diskusi:
Společník PO a pracovník přes OSVČ

Martin Svoboda, 30.10.2023

Dobrý den,

můžu být v s.r.o. společníkem (nikoliv jednatel) bez nároku na odměnu a zároveň této firmě fakturovat za služby jako OSVČ? Řeším situaci, kdy potřebuji jako OSVČ fakturovat mimo svou firmu za služby i jiným subjektům, ale zároveň mi nedává smysl být z důvodu dvojího zdanění zaměstnaný ve firmě, v které mám podíl.

Obor činností by byl u OSVČ a PO stejný, ale to jen z důvodu opravdu širokého oboru činností, které firma vykonává (cca 45 VČ).

Sídlo firmy a vybavení by bylo odlišné.

Děkuji za odpověď

1 odpověd:

 • Michal Mach, 30.10.2023

  Dobrý den,

  toto je poměrně problematické, pokud tzv. fakturujete jako OSVČ do vlastní firmy, dejte si pozor na následující :

  Kontrolní pracovníci finančního úřadu zkoumali :

  zda společníkem ( který je také současně OSVČ ) fakturovaná činnost do jeho s.r.o. jiná než předmět činnosti jeho společnosti s.r.o. a zda ji společnost skutečně reálně potřebuje pro své podnikání ( tedy i v případě že by nefakturoval on, musela by si jeho společnost tuto činnost nakupovat na volném trhu )
  a zda je činnost OSVČ vykonávána v jiných prostorách než v prostorách společnosti a s vlastním vybavením
  zda společník jakožto OSVČ fakturuje i dalším subjektům za podobných podmínek
  problematický může být i zákaz konkurence jednatele ( podnikat jinde jako OSVČ ). Jednatel, který je současně i jediným společníkem společnosti a konkuruje si jako OSVČ, ale proti sobě asi žalobu na zákaz konkurence nepodá, tedy zde zákaz konkurence nebude překážkou

  Po uspokojivých odpovědích a vysvětlení byla tato záležitost kontrolními pracovníky FÚ opuštěna, bez postihu.

  Téměř neobhajitelné jsou situace kdy :

  činnost společníka probíhá v prostorách společnosti a na její náklady ( s jejím vybavením )
  fakturovanou činnost společník vykonává pouze pro svou společnost ( nemá další klienty jako OSVČ )
  fakturovaná činnost se překrývá s předmětem činnosti společnosti
  fakturovanou činností jsou služby typu zprostředkování zakázek, ekonomické vedení firmy ( která musí ale společník ( nebo jednatel ) vykonávat ve své společnosti tak či tak )

  Naproti tomu, jak vyplývá z rozhodnutí NSS ( 5/2011 pod č. 2262/2011 ) , „Pokud společník a jednatel společnosti poskytuje společnosti služby prostřednictvím své živnosti s odlišným předmětem činnosti, kterou provozuje v samostatných provozovnách, vlastními pracovníky a na vlastní náklady, není cena společností jemu zaplacená příjmem ze závislé činnosti ve smyslu § 6 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.“

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.