Otázka v diskusi:
Problém s mzdovou účetní

Ondřej, 9.3.2009

Dobrý den, pracuji ve firmě jako zaměstnanec a nemám žádný vedlejší příjem. Naše účetní mi odmítá vypracovat Přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Paní účetní oponuje, že není povinna pokud mám hypoteční úvěr. Chtěl bych vědět, zda-li má účetní pravdu a pokud ne, kde najdu daný zákon nebo vyhlášku, který ji to přikazuje. děkuji

3 odpovědi:

 • Marie, 11.3.2009

  Mzdová účetní daňová přiznání na finanční úřad dělat nemusí umět.Není to ani v jejich náplni práce.Povinnost podat přiznání na uplatnění úroků z úvěru je Vaše soukromá záležitost a pokud si jej neumíte vyplnit sám, obraťte se na účetní firmy nebo daňového poradce, kteří daňová přiznání zpracovávají a samozřejmě ne zadarmo.
 • miloslaf, 11.3.2009

  mzdová účetní to opravdu dělat nemusí.

  Na druhou stranu pokud zaměstnanec požádá o zúčtování daně a dodá "mzdofce" veškeré zákonem požadované doklady, ona je povina mu úroky z hypotéky do daně promítnout.
 • Monika, 11.3.2009

  Z titulu uplatňování úroků z hypotečního úvěru nevzniká zaměstnanci (pokud není daňový nerezident) povinnost podat daňové přiznání. Pokud zaměstnanec podepsal prohlášení k dani, požádá o provedení ročního zúčtování záloh do 15. 2. a doloží veškeré zákonem vymezené doklady pro zohlednění nezdanitelných částek (např. zaplacených úroků) - smlouvu o úvěru a další nutné doklady podle účelu, na který byl hypoteční úvěr poskytnut, a potvrzení o výši zaplacených úroků, mzdová účetní je povinna toto roční zúčtování provést a přihlédnout i k zaplaceným úrokům (§ 38k odst. 5 zákona o daních z příjmů).

  Povinností mzdové účetní rozhodně není zpracovat daňové přiznání zaměstnanci. Pokud jste o roční zúčtování záloh nepožádal, mzdová účetní Vám vystaví Potvrzení o zdanitelných příjmech, na základě kterého podáte daňové přiznání, ve kterém si zohledníte zaplacené úroky a provedete roční zúčtování záloh sám. V jeho rámci si současně požádáte o vrácení vzniklého přeplatku na dani.

  Často se také stává, že zaměstnanec není schopen doložit veškeré nutné doklady, a mzdová účetní ve snaze, aby zbytečně nekrátila daňové výhody zaměstnanci, mu doporučí, aby si podal sám přiznání a shromáždil nezbytné podklady.
  To, že některé mzdové účetní vyjdou svým zaměstnancům vstříc a pomohou jim vyplnit daňové přiznání, je věc jiná, je to čistě jejich ochota a dobrovolnost.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.