Otázka v diskusi:
Majetek ve špatné účtové třídě

Marie Chroustová, 20.4.2023

Při auditu bylo zjištěno chybné zatřídění TZ k majetku,který je ve 4.úctové třídě,ale mělo by být u majetku spadající do 5.třídy.K zařazení došlo již v lednu 2022 a tedy i více jak rok běží odpisy (účetní i daňového).Jak prosím nyní postupovat k celkovému napravení?
Děkuji.

2 odpovědi:

  • Michal Mach, 20.4.2023

    Dobrý den,

    přeúčtujete to, to TZ se připočítává k ZC DHM a následně se přepočítají odpisy. Tam je několik věcí, pokud máte TZ zařazení k DHM v nižší účtové třídě, pak je úhrn odpisů za rok vyšší než by byl kdyby to bylo ve správné vyšší ÚT. Tedy účetně máte v nákladech více. Pokud máte daňové odpisy rovny účetním, bylo by více z hlediska snížení daňového základu.

    Pokud nemáte dosud podané DP k DPPO, náprava by neměla být tak složitá, pravděpodobně by vám účetní SW měl umožnit to TZ odstranit t toho DHM ve 4.ÚT následně to přepočítat na původní odpisy bez připočítaného TZ.

    Pak to TZ správně přiřadíte k DHM v 5. ÚT datumově shodně s původně chybným přiřazením a účetní SW přepočítá odpisy správně, protože v 5. ÚT se odepisuje déle, bude odpis nižší ( bude rozpočítám na další čas ), pak jen odúčtujete všechny účetní dopisy roku 2022 ( ty chybné ) opravíte původní z 4. ÚT a zaúčtujete opravené také z 5. ÚT.

    Pokud již bylo podáno DP k DPPO, postupujete stejně, ale uděláte opravné DP, pořád jste v termínu, tedy opravíte to nejprve v účetnictví roku 2022 a pokud máte daňové shodné účetních opravíte to pak i v opravném DP.

    Já jsem se s tím u sebe nesetkal, ale rychle jsem se podíval na nápovědu k mému účetnímu SW, a skutečně je zde možnost "deaktivace TZ" - Zrušením zaškrtnutí pole Aktivovat na kartě DHM dojde k opětovnému přepočtu odpisových plánů, jakoby TZ neexistovalo.

    Takže, mělo by to jít vzít zpět, ale co účetní SW to jiný postup. Tedy nejprve bych si zjistil postup jak to TZ " deaktivovat " pak se dohodl s auditorem, že dojde k přeúčtování odpisů a správnému zařazení TZ do správné ÚT, tedy bude se opět zasahováno do účetnictví roku 2022 a bude pak asi nutné také přepracovat DP k DPPO. Takto bych to asi udělal já.

  • Michal Mach, 21.4.2023

    Jenom nejde o účtovou třídu ale o 4 a 5 odpisovou skupinou

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.