Otázka v diskusi:
DPH a vice oboru volne zivnosti

David Maixner, 10.3.2023

Dobry den,
rad bych se zeptal, jak je to s vice obory volne zivnosti a DPH.
Napr. dejme tomu, ze budu mit zivnost na obory vyroba hnojiv a fotograficke sluzby.
Hnojivy si vydelam 2 miliony, fotografii nevydelam nic, nahlasim se na DPH a budu si chtit koupit novy fotoaparat a vratit za nej DPH. Je to mozne?

A druha, s DPH souvisejici otazka -- dejme tomu, ze mam volnou zivnost a vydelam 1800000 a obchoduji s akciemi a prodam je se ziskem 300000 (nebo mozna staci prodej za 300000?) -- musim se hlasit k DPH? Cetl jsem, ze akcie jsou od DPH osvobozeny.

Dekuji.

1 odpověd:

 • Michal Mach, 10.3.2023

  Dobrý den,

  jakmile se stanete plátce DPH, jste jím jako "celá" podnikající FO ( OSVČ ) i pokud máte více činností podnikání. Rozlišoval byste pouze případnou sazbu DPH, nebo typ zdanitelných plnění ( např. osvobozené ZP u nájmů nemovitostí ) atd.

  Nárok odpočtu DPH je vázám na podnikatelskou činnost ( je u všech aktivně provozovaných živností podnikatele ), tedy pokud realizujete také fotografické služby a nákup fotoaparátu je ve své podstatě nákupem podnikatelského vybavení, které slouží k dosažení a udržení příjmu podnikatele ( nikoli k jeho osobní činnosti ), pak máte nárok na odpočet. Ale opakuji slouží k dosažení a udržení příjmu, tedy měl byste s tím foťákem, pak také něco podnikatelského nafotit a vyfakturovat.

  2. tady se pravděpodobně ptáte kdy jako ( dosavadní ) neplátce DPH se stanete plátcem DPH tzv. ze zákona a to překročením obratu ( od r. 2023 je obrat 2 mil. ) Pokud obrat za nejdéle 12 předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců překročí hranici 2 miliony Kč, stává se plátce DPH a to od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, kdy jeho obrat překročil hranici 2 mil.

  Obratem se pro účely zákona o DPH rozumí: Souhrn úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění s místem plnění v tuzemsku, jde-li o úplaty za :

  a) zdanitelné plnění,

  b) plnění osvobozené od daně s nárokem na odpočet daně,

  c)* vybraná plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, sem řadíme :

  finanční činnost,
  penzijní činnost,
  pojišťovací činnost,
  dodání nemovité věci a
  nájem nemovité věci.

  *ale zahrnujeme do obratu pouze jestliže nejsou pouze doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně ) .


  Vcelku významné je, že se do obratu nezahrnuje úplata za dodání nebo poskytnutí dlouhodobého majetku, není-li toto uskutečněné plnění nedílnou součástí obvyklé ekonomické činnosti osoby povinné k dani.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.