Otázka v diskusi:
Fakturace sám sobě

Milan Šlechta, 4.3.2023

Dobrý den, mohu fakturovat jako OSVČ, když jsem si rozdělil činnost na IČO a RĆ? Výdělečnou činností u RČ v odvětví Poskytování pronájmů nemovitostí. S tím souvisí i údržba, rekonstrukce ,kompletní stavby. IČO dokončovací stavební práce, maloobchod, velkoobchod , Mohu vyfakturovat jako OSVČ okrajové dokončovací a údržbářské práce typu štukování a šástečná výmalba atd ? Děkuji za odpověĎ

1 odpověd:

  • Michal Mach, 4.3.2023

    Dobrý den,

    Nemůžete jako FO fakturovat sám sobě. Za jistých podmínek může FO podnikající fakturovat do vlastního s.r.o., dříve bylo i toto posuzováno ze strany FÚ jako neoprávněné, ale existují zmírňující rozsudky NSS. Ale i toto je problematické a musí být dodržena řada podmínek. Fakturovat sám sobě jako jedné a téže FO nemůžete.

    Jediné co mne napadá je situace, pokud byste například provedl technické zhodnocení na DHM vlastní činnosti, (v účetnictví se jednalo o tzv. vnitropodnikové aktivace) je poté potřeba takovou věc konzultovat s kvalitním daňovým poradcem, jde o správné stanování ceny TZ o kteří se upravují odpisy DHM. TZ poté navyšuje cenu DHM.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.