Otázka v diskusi:
Daňový opravný doklad k fa z roku 2021

Aneta Zaragoza, 24.2.2023

Dobrý den,
když jsem vymáhala pohledávku z roku 2021, tak mi odběratel napsal, že fakturu nepřijal, protože je na ní uvedeno špatné DIČ. Jedná se o fakturu za zboží polskému zákazníkovi s PL VATkou. Chce VAT na faktuře opravit na jinou PL VAT. Jak mám nyní postupovat? Můžu opravit jen DIČ na té staré faktuře? Nebo musím vystavit dobropis k faktuře z roku 2021 a pak vystavit novou fa se správným Dičem? A jaké kurzy použít, na dobropis kurz faktury z roku 2021 a na novou nynější kurz?

děkuji za odpovědi

2 odpovědi:

  • Michal Mach, 24.2.2023

    Dobrý den,

    to je více problémů než se zdá, já to zkusím rychle protože musím dělat

    - pokud opravujete doklady, opravným DD ( dobropis, vrubopis ) pak při DBP : V případě snížení základu daně ( dobropis ) a s tím související povinnosti plátce vystavit opravný daňový doklad, tj. dobropis, bude oprava základu daně uvedena jako samostatné zdanitelné plnění v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém plátce vynaložil úsilí k tomu, aby se tento daňový doklad dostal do dispozice příjemce plnění.

    V případě zvýšení základu daně bude oprava základu daně uvedena jako samostatné zdanitelné plnění v daňovém přiznání za zdaňovací období, ve kterém se tato oprava považuje za uskutečněnou – tedy kdy nastalo DUZP.

    tady k žádnému snížení ZD ani zvýšení ZD nedochází,

    Dále je uvedeno že : V kontrolním hlášení se provádějí pouze ty opravy, které se týkají opravy základu daně a výše daně, nebo jen výše daně. Do kontrolního hlášení se neuvádějí opravy, které nemají vliv na souvisejícího obchodního partnera a nemají vliv na změnu daňového dokladu a uvedeného zdanitelného plnění (například změna evidenčního čísla dokladu).

    Pokud bylo na původním DD uvedeno chybné DIČ jednalo se v podstatě o situaci chybně uvedeného odběratele a v tomto případě postupuje podle metodiky FS :

    Příklad : vystavení daňového dokladu vůči nesprávnému odběrateli

    Omylem jsem vystavil daňový doklad na plátce, který nebyl odběratelem mnou uskutečněného zdanitelného plnění s datem uskutečnění v únoru 2016. Zdanitelné plnění bylo v kontrolním hlášení za únor 2016 vykázáno v oddíle A.4. na nesprávného plátce (odběratele). Daň byla z dotčeného plnění v rámci daňového přiznání k DPH za únor 2016 přiznána/odvedena. Doklad mi byl „nesprávným odběratelem“ vrácen a já jsem vystavil nový daňový doklad, tentokrát na správného odběratele. Jak mám postupovat ohledně opravy v kontrolním hlášení?

    Odpověď 2
    Daň byla v rámci daňového přiznání k DPH za únor 2016 přiznána a odvedena správně podle zákona o DPH (§ 21 zákona o DPH). Původně nesprávně vystavený daňový doklad bude v rámci evidence dodavatele opraven, resp. bude vystaven nový daňový doklad znějící na správného odběratele. V této situaci podá dodavatel následné kontrolní hlášení za únor 2016 (do 5ti pracovních dní od zjištění nesrovnalostí), kde uvede všechny údaje za dotčené období znovu – s promítnutím správně uvedeného zdanitelného plnění v oddíle A.4. (uvedení správného odběratele, popř. nové číslo daňového dokladu). To znamená, že řádek s chybnými údaji je nahrazen novým řádkem se správně uvedenými hodnotami. Dodatečné daňové přiznání není nutné v dané situaci podávat – základ daně a daň se neměnily a byly hodnotově správně přiznány v řádném daňovém přiznání za únor 2016.

    Ve vašem případě si myslím že provedete opravu na původním dokladu ( opravíte správné DIČ - VAT ) a samozřejmě vás to donutí podat následné KH ( z toho roku 2021 ) . Pokud by se neměnila nikterak daňová povinnost, nebylo by nutné podávat současně dodatečné DP k DPH.

    Opravné DD ( DBP, VBP ) v tomto specifickém případě nevystavujete.

  • Metodická rada SÚ ČR, 3.3.2023

    Z dotazu je patrné, že došlo k dodání zboží mezi tuzemským dodavatelem a polským odběratelem. Pro správné posouzení je třeba zmínit několik variant, které tato faktura/daňový doklad mohla mít a v návaznosti na to stanovit vhodný postup.
    Jako nejpravděpodobnější se jeví varianta, že se jednalo o dodání zboží do jiného členského státu. V návaznosti na obsah § 64 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále „ZDPH“), lze takové plnění osvobodit od daně s nárokem na odpočet za předpokladu, že jsou splněny všechny tři následující podmínky:

    a) příjemcem plnění je osoba s DIČ jiného členského státu EU než tuzemsko, pro níž je přijaté plnění předmětem daně,
    b) zboží bylo přepraveno do jiného členského státu,
    c) přepravu do jiného členského státu zajišťoval prodávající nebo kupující nebo jimi zmocněná osoba.

    Pro naplnění prvního ze tří bodů je nutná kontrola DIČ odběratele, kterou musí před vystavením daňového dokladu učinit dodavatel. Nabízí se tudíž otázka, zda dodavatel provedl nutné kroky k ověření DIČ odběratele (např. kontrolou DIČ v systému VIES sdružující plátce DPH ve všech členských zemích) a zda má z této interní kontroly nějaký důkaz. Takto získané a zkontrolované DIČ je obvyklé kontrolovat s poskytnutými údaji o odběrateli v objednávce či kupní smlouvě. Pokud se dodavatel ujistil, že DIČ na původním dokladu plně odpovídá poskytnutým údajům, tak není důvod k jakékoli opravě základu daně.

    Lze předpokládat, že původní plnění z roku 2021 bylo osvobozeno od DPH dle § 64 ZDPH a osoba uskutečňující plnění jej uvedla na řádek 20 DAP k DPH a zároveň plnění bylo povinně uvedeno do souhrnného hlášení s mandatorním uvedením DIČ odběratele, hodnoty plnění a kódem transakce (0 pro dodání zboží do jiného členského státu). Pokud by i po těchto kontrolních krocích dodavatel zjistil, že uvedl nesprávné DIČ, tak je zjevné, že je třeba vystavit opravný daňový doklad s uvedením správného DIČ. Tento doklad nebude mít žádný vliv na daňovou povinnost v příslušném zdaňovacím období roku 2021, avšak měl by vést k podání následného souhrnného hlášení s cílem opravit chybné DIČ odběratele. Co se týče kurzu na opravném daňovém dokladu, ten bude totožný jako na původním daňovém dokladu. Nejedná se o opravu dle § 42 ZDPH tzv. v běžných případech, nýbrž o opravu daně v důsledku formální chyby, tj. dle § 43 ZDPH s těmi důsledky, že opravu je nutné provést v původním zdaňovacím období.

    Jako méně pravděpodobná se jeví varianta, že zboží dodal český dodavatel polskému odběrateli v tuzemsku (tj. např. přepravní doklad odkazuje na předání zboží v Praze atp.) a už neexistuje žádný důkaz o tom, že zboží bylo přepraveno do Polska či jiného členského státu. V takovém případě měla být uplatněna daň na výstupu a z pohledu kontrolního hlášení měla být transakce uvedena v sekci A.5. bez ohledu na hodnotu plnění. Není tudíž splněna podmínka ohledně místa ukončení přepravy, které pro potřeby osvobození od DPH nutně musí být v jiném členském státu, než je stát zahájení přepravy.

    Ještě méně pravděpodobnou se jeví varianta, že by plnění naplnilo podmínky prodeje zboží na dálku. V některých případech i dodání zboží odběrateli s DIČ jiného členského státu může splňovat definiční znaky prodeje zboží na dálku, a to za předpokladu, že příjemce potvrdí, že tato transakce pro něj není předmětem daně.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.