Otázka v diskusi:
Špatně zaúčtovaný dohad

Žaneta Sekyrová, 25.1.2023

dobrý den,

v minulém roce jsem zaúčtovala špatně dohad. Omylem jsem ho zaúčtovala na opačné strany. 389/518. Bohužel už to nemůžu opravit. Jak mohu tento rok tuto chybu napravit?
A jak tento rok zaúčtuju fakturu, ke které nebyl dohad?

1 odpověd:

  • Michal Mach, 25.1.2023

    Dobrý den,
    To jste uctovala v minulém roce jako aktivní DP, v podstatě jako záporný náklad ( v podstatě to zvýšilo HV), to nechte. Dodatečné DP nejste povinná dělat, protože daňová povinnost by se snižovala.

    V aktuálním roce tu DP opravíte tak, že ji oductujete, 518/389 opačným zápisem, akorát náklad účtu 518 již bude pravděpodobně nedanovy.

    K FA ke které nemáte dohad, a která nákladově souvisí do min. Účetních období, účtujeme podle významnosti, pokud je malá a nejde o velkou částku, zauctujete ji do nákladů aktuálního roku, ale tyto náklady budou nedanove. Pokud by šlo o významnou částku za nevím 200tis, musíte účtovat rozvahove přes účet jiný výsledek hospodaření minulých let, tedy 426/321. Podalo by se dodatečné DP za min. rok ( daň z příjmů by se snížila a prouctuje se onen snížený rozdíl do aktuálního roku a to tak že účetně nám snížení daně z příjmu PO zvýší nerozdělený zisk minulých let , tedy zauctujete následně 341/428 , + ve výkazech pak opravíte o tu částku tedy zde navyšuje dané položky ve sloupci minulé období

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.