Otázka v diskusi:
Dovoz ze 3.země, JSD a základ pro výpočet DPH

Jana Vanišová, 15.12.2022

Dobrý den,
prosím o radu a pomoc s "přečtením" JSD ..
ř. 22 ... 314 $ (tato částka je i na faktuře od dodavatele)
ř. 23 ... 25,123 ... z toho vyplývá, že cena za zboží = 7889,-

v ř. 31 ... je krom jiného vyčíslená doprava:
mimo EU ... 615,52 Kč
po EU ... 246,21 Kč
po CZ ... 17,58 Kč

v ř. 42 cena za položku je 7010,- ... což mi nesedí s ř. 22 a 23
v ř. 46 statistická hodnota 7872,- ... je částka za ř. 42+615,52+246,21
v ř. 47 výpočet poplatku je jako základ ... 7626,- (částka 0,- ... takže clo není vyměřeno)

Z jaké částky vypočtu DPH do přiznání na ř. 7 ???

Moc děkuji

Jana Vanišová

5 odpovědí:

  • Michal Mach, 15.12.2022

    Dobrý den,

    já se přiznám že nevím, už jsem dlouho nedělal JSD. Myslím, že jsem bral jako základ daně při dovozu základ pro vyměření cla z řádku 47, Pokud mám nějaký poplatek, tak to k tomu přičítám a celé to daním ( ale tuším že se tam nezahrnuje doprava po ČR )

    respektive takto je to podle ZDPH :

    Základ daně při dovozu zboží je stanoven v § 38 zákona o DPH a je součtem:

    a) základu pro vyměření cla, včetně cla, dávek a poplatků splatných z důvodu dovozu zboží, pokud již nejsou zahrnuty do základu pro vyměření cla,

    b) vedlejších výdajů vzniklých do prvního místa určení v tuzemsku, popřípadě do dalšího místa určení na území Evropské unie, pokud je toto místo při uskutečnění zdanitelného plnění známo, ale pokud již nejsou zahrnuty do základu daně podle písmena a),

    c) příslušné spotřební daně, pokud není stanoveno v § 41 jinak.

    Základem pro vyměření cla je celní hodnota zboží (vychází z faktury za zboží přepočtenou kurzem pro celní účely) a přeprava zboží na hranice EU.

    Statistická hodnota zboží je pro statistické účely, nikoliv daňové a celní.
  • Michal Mach, 21.12.2022

    Dobrý den,

    myslí si, že to záleží na dopravních ( obchodních ) podmínkách icoterms, to by se vám musel k tomu vyjádřit daňový poradce, doprava ( + vedl. výdaje ) se zahrnuje ( jde o to jaká )

    Ono tam je to v podstatě pouze pro správné vykázání ( DPH ) , to samovyměření je systémem +/- tedy je tam ihned nárok, tedy pouze administrativní vykázání DPH.

  • Jana Vanišová, 21.12.2022

    Dobrý den,
    moc děkuji za odpověď :o) ... pomalu se začínám orientovat.

    Jen bych se zeptala ještě k tomu bodu b) §38

    b) vedlejších výdajů vzniklých do prvního místa určení v tuzemsku, popřípadě do dalšího místa určení na území Evropské unie, pokud je toto místo při uskutečnění zdanitelného plnění známo, ale pokud již nejsou zahrnuty do základu daně podle písmena a),

    první místo určení v tuzemsku ... není to místo, kde ten dovoz skončí v ČR, třeba v Praze ??

    Pak by se do ZD připočítávala i doprava po ČR ...

    Ještě jednou děkuji

    Jana Vanišová
  • Jana Vanišová, 22.12.2022

    Dobrý den,

    velice děkuji :o)

    Přeji hezký den


  • Michal Mach, 22.12.2022

    Dobrý den,

    hezké svátky.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.