Otázka v diskusi:
Automobil v podnikání

Ludmila Filipová, 9.11.2022

Dobrý den,
OSVČ, plátce DPH, si v květnu 2022 pořídil osobní automobil na IČO a druhý v září 2022 také na IČO. U obou si odečetl DPH v plné výši, protože je bude používat obě pro podnikání ( má 2 zaměstnance). Pak ještě vlastní auto ( psané na rodné číslo), které používá pro soukromé potřeby. Může u obou aut pořízených v roce 2022 použít paušál 5000,00/ měsíc?

Děkuji Filipová

5 odpovědí:

 • Ludmila Filipová, 10.11.2022

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď. Pokud auto, které má na rodné číslo, používal v podnikání ( uplatňoval paušál 4000/měsíc, zaplatil silniční daň) v roce 2020 od 7 do 12/2020 a celý rok 2021, od letošního roku ho používá jen pro soukromé účely, je v tom nějaký problém?

  Děkuji Filipová
 • Michal Mach, 10.11.2022

  Dobrý den,

  paušál na OA lze uplatnit u poplatníka, pokud je v jeho vlastnictví a FO ( podnikající ) jej nemusí zahrnout do obchodního majetku. Tedy pokud si auto pořídil na RČ ale používal jej k podnikání ( to je tou podmínkou ) a částečně pro svou osobní potřebu, mohl si uplatnit krácený paušál na toto OA ve výši 4000,- měsíčně.

  Problém tam žádný nevidím, samozřejmě pokud vozidlo již nadále využívá pouze soukromě, nadále si již krácený paušál na OA neuplatňuje.

  Při použití kráceného paušálu u OA které je ( současně ) odepisováno se použije odpis poměrnou částí ( jen 80% )

  jinak mě už nic nenapadá

  to je tak že, pokud využívá poplatník paušál na OA, které využívá k podnikání, nebo částečně používá k podnikání, může max. na 3 auta. Dále platí že použije li na jedno auto krácený paušál, předpokládá se že na ostatní ( max. 2 ) u nich uplatňuje paušál také, tak tyto již využívá výlučně k podnikání a i kdyby je použil také soukromě, může na tyto již uplatnit nekrácený paušál.

  Platí, že krácený paušál se uplatní jen u jednoho vozu, u dalších ( až ) 2 se uplatní nekrácený.

  takže pokud má tři auta, teoreticky, aniž bych cokoli naznačoval, by mohl používat podnikatelsky všechny 3 a na jedno si dávat krácený paušál a na zbytek nekrácený, o to více je to "sexy" se zrušenou daní silniční pro osobní vozy.

  ale nebudeme nic naznačovat, spíše budeme doufat, že to zase nesmažou, tady je docela cenzura


 • Ludmila Filipová, 11.11.2022

  Dobrý den,

  moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Asi nebudeme pokoušet FÚ, jsou docela šťouravý.

  Hezký víkend Filipová
 • Michal Mach, 11.11.2022

  Dobrý den,

  ať se daří, hezký víkend i Vám.
 • Michal Mach, 9.11.2022

  Dobrý den,

  Ano, max. na 3 auta, pokud používáte auta k podnikání, současně musí vést, daňovou evidenci. Pokud by OSVČ uplatňoval výdaje % tem z příjmu, nebo využíval paušální režim, tam si již další výdaje neuplatňuje.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.