Otázka v diskusi:
DPH při přeprodeji časopisů/novin

Martin Adámek, 28.9.2022

Dobrý den, prosím mohl bych mít dotaz v jaké sazbě se účtuje DPH při přeprodeji novin/časopisů v řetězci - Tiskárna (má účtovat 10 nebo 21 %?), přeprodejce (má účtovat 10 nebo 21 %?) a koncový prodej na stánku (tam je 10 %). Jedná se o titul s méně než 50 % reklamy. Děkuji moc za případné odpovědi.

2 odpovědi:

 • Michal Mach, 28.9.2022

  Dobrý den,

  ta druhá snížená sazba DPH ( 10% ) se vztahuje na konkrétní zboží ( podle příslušné nomenklatury ) , je jedno kdo jej prodává nebo přeprodává, obdobně pokud maloobchodník potravin ( večerka ) nakupuje potravinářské zboží z velkoobchodu. Pokud obchodník ve večerce nakoupí 10 rohlíků ve snížené sazbě v Makru, opět toto ( z jeho pohledu ) pekařské zboží ( tedy potraviny ) prodává v té svojí večerce zase ve snížené sazbě DPH.

  U těch knih jsem dohledal že : Zboží zařazené od 1. 5. 2020 do druhé snížené (10%) sazby DPH, jde o položky (nomenklatury ) 4901–4904 již v 10% sazbě byly a od 1. 5. 2020 do této sazby byly zařazeny i položky 4911 včetně souvisejících nosičů 8523.

  Jde o : Knihy, brožury, letáky, prospekty, noviny, časopisy, periodika, obrázkové knihy, předlohy ke kreslení, omalovánky, hudebniny a kartografické výrobky, včetně zvukového záznamu přednesu jejich obsahu, pokud:
  jsou obsaženy na hmotném nosiči a
  nejde o zboží, u kterého reklama představuje více než 50 % obsahu nebo které se výlučně nebo převážně sestává z hudebního zvukového obsahu nebo audiovizuálního obsahu

  Hmotnými nosiči se pak rozumí zejména disky, pásky, energeticky nezávislá polovodičová paměťová zařízení (rychle mazatelné paměťové karty – flash memory card), čipové karty a jiná média pro záznam apod., karty se zabudovaným magnetickým proužkem, magnetické pásky, magnetické disky aj. a digitální víceúčelové disky (DVD).

  Dále je uvedeno že, Druhá snížená sazba se bude týkat půjčování či nájmu knih, brožur a letáků, ale také prospektů, novin, časopisů či omalovánek, hudebnin a map. Ovšem jen v případě, pokud jsou půjčovány v rámci veřejných knihovnických a informačních nebo dalších služeb poskytovaných podle knihovního zákona nebo v rámci obdobných služeb poskytovaných podle jiného právního předpisu.

  Pro to, abychom správně určili, jestli dodávané zboží nebo poskytovaná služba podléhá podle těchto příloh jiné než základní (21%) sazbě daně, musíme splnit tyto podmínky:

  1-Správně určit číselný kód klasifikace CZ-CPA pro služby nebo kód nomenklatury celního sazebníku pro zboží (a použít verzi „číselníků“, kterou uvádí zákon u jednotlivých plnění).
  2-Zboží nebo služby musí výslovně odpovídat slovnímu popisu uvedenému u daného kódu v přílohách ZDPH a musí také odpovídat popisu v textové části pod tabulkami příloh zákona.
 • Metodická rada SÚ ČR, 7.10.2022

  Ing. Václav Benda - specialista na DPH, externí spolupracovník Metodické rady SÚ ČR

  V případě sazby daně, kterou účtuje tiskárna, záleží na tom, jak jsou sjednány smluvní podmínky. Druhá snížená sazba daně 10 % platí pro dodání knih, novin, časopisů a dalších vymezených polygrafických výrobků uvedených v příloze č. 3a k zákonu o DPH. Pokud tedy tiskárna vyrobí a dodá podle sjednaných smluvních podmínek noviny a časopisy odběrateli, uplatní se sazba 10 %. Pokud by však podle smluvních podmínek tiskárna pro odběratele provedla tisk novin a časopisů jako práci výrobní povahy, jednalo by se o poskytnutí služby v základní sazbě 21 %, protože tato služba není uvedena v příloze č. 2, ani v příloze č. 2a k zákonu o DPH. O práci výrobní povahy by se prakticky jednalo v případě, kdy by tiskárna provedla tisk na papír odběratele. V případě distributora (přeprodejce) a konečného prodejce se bude podle mého názoru jednat vždy o dodání zboží, nikoliv o poskytnutí služby. Bude-li se jednat o dodání novin a časopisů uvedených v příloze č. 3a k zákonu o DPH, uplatní se v obou případech druhá snížená sazba daně ve výši 10 %.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.