Otázka v diskusi:
Plátce DPH/neplátce

Jana Medková, 10.6.2022

Dobrý den,

jsem OSVČ a začala jsem pracovat pro českou firmu na základě jejich objednávek - většinou budu dělat servis, konzultace. Daná firma je plátce DPH. Můj roční příjem by se měl pohybovat okolo 1,5 mil. Předpokládám , že od 1.1. 2023 bude povinnost registrovat se k DPH po překročení obratu 2mil. Zřejmě 2 mil. nepřesáhnu, ale zvažuji zda se stát plátcem DPH. zda je to pro mě výhodnější či ne. Můj předpokládaný příjem bude převážně za práci na základě objednávek (náklady mám pouze na dopravu, jinak žádné) a cca 20% nákup-prodej zboží.
Náklady mám nyní minimální- pouze pronájem prostor od neplátce DPH, využívám soukromý vůz. Plánuji do dvou let koupit automobil , protože ho denně potřebuji k práci a šel by do podnikání.

Doposud jsem měla příjem cca 500.000,- ročně a využívala 60% paušál.

Prosím, jaký způsob je pro mě nejvýhodnější...platit zálohy, paušál být plátcem DpH.
Děkuji za radu.
Hezký den.

1 odpověd:

  • Michal Mach, 10.6.2022

    Dobrý den,

    to se přiznám že úplně tomu nerozumím, pokud máte nízké výdaje a o dost vyšší příjmy, pokud se stanete plátce DPH budete v podstatě "napořád " ve vlastní daňové povinnosti ( v podstatě pořád odvádět DPH FÚ ) nad to samozřejmě měsíčně zpracovávat elektronicky DP k DPH a KH, což bez dobrého účetního SW, nevím :-)

    Jinak sice budete pořád platit, ale ve skutečnosti to DPH na výstupu zaplatí odběratel, v navýšené ceně fakturace, pokud jako neplátce aktuálně vyfakturujete 10 000,- inkasujete těch 10 tis. pokud se stanete plátce DPH vyfakturujete 10 000,- + 21% DPH celkem 12 100,- a to vám přijde na BÚ, z toho si odtrhnete DPH ( 2100,- a odevzdáte státu) a jaksi zůstane těch vašich starých dobrých 10 000,-

    Protistrana ( odběratel ) jako plátce DPH zase opačně sice zaplatí o těch 2100,- více, no ale zase si je po státu nárokuje zpět, takže u něho jaksi také beze změny

    Víte princip DPH je při transakci 2 plátců ( mají li oba plný nárok odpočtu ) z hlediska inkasa v podstatě nulová operace, jeden si o DPH zvýší, druhý si navýšené nárokuje - nakonec i pohledu státu. z DPH 2 plátců ( dodavatele a odběratele nemá stát ani haléř ) DPH platí v podstatě spotřebitelé a podnikající neplátci ( ti si nemohou nic nárokovat )


    Jinak uplatňovat výdaje %.tem z příjmu můžete i jako plátce DPH, protože DPH není ani příjmem ani výdajem podnikatele ( jsou to položky nezvyšující nebo nesnižující daňový základ OSVČ )

    Takže, pokud se nemusíte registrovat ze zákona, můžete zkusit dobrovolnou registraci, a pak si procvičíte měsíční podávání DPH ček a KH , jiný efekt to asi mít nebude, snad jen pokud v budoucnu ( někdy ) koupíte DHM do podnikání ( pak by byl jednou odpočet DPH z PC.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.