Otázka v diskusi:
Příruby a přenesená daňová povinnost

Jana Vanišová, 18.5.2022

Dobrý den,
jsem se do toho trošku zamotala, prosím pomůžete mi ?

Odběratel i dodavatel - oba plátci DPH s českou DIČ.

Dodavatel vystavil daňový doklad na příruby v hodnotě vyšší jak 100.000,- Kč.
Vystavil ho v přenesené daňové povinnosti s tím, že hodnota v přepočtu je vyšší než 100 tis.

Myslím si dobře, že je to špatně a měl by daňový doklad opravit a vystavit s naší 21% DPH ??

Protože příruby nejsou - nebo jsem nenašla - předmětem přenesené daňové povinnosti a
ta 100 tis. hranice se váže jen ..
... dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, dodání herních konzolí či tabletů a laptopů, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč
... dodání komodit, které jsou uvedeny pod kódy nomenklatury celního sazebníku v kapitole 10 a 12 – obiloviny a technické plodiny, včetně olejnatých semen, pokud celková částka základu daně veškerého dodávaného vybraného zboží překračuje částku 100 000 Kč

Nebo jsem úplně mimo a má to správně ??

Moc děkuji Jana Vanišová


5 odpovědí:

  • Jana Vanišová, 18.5.2022

    Tak se ozývám ještě jednou :o)

    Po mailové komunikaci s dodavatelem, který stále trvá na svém, že prý už to řešil minulý měsíc ... ale konkrétně se nevyjádřil ...

    Pravděpodobně se jedná o příruby ... vztahující se na kód nomenkl. celního sazebníku 7204 ... příloha č. 5 Zákona o DPH. .. Odpad a šrot ze železa nebo oceli; přetavený odpad ze železa nebo oceli v ingotech.

    Jinak mě nic jiného nenapadá ...

    Hezký den Jana Vanišová
  • Michal Mach, 18.5.2022

    Dobrý den,
    do tuzemského režimu PDP spadá :


    Zlato investiční (kód 1)
    Dodání nemovité věci (kód 3)
    Stavební a montážní práce (kód 4)
    Zboží uvedené v příloze č.5 - odpadové materiály atd. (kód 5)
    Povolenky na emise skleníkových plynů (kód 11)
    Obiloviny a technické plodiny (kód 12)
    Kovy (kód 13) - Dodání surových či polozpracovaných kovů, včetně drahých kovů, jiných než v příloze č. 5 a s výjimkou dodání, na která se vztahují zvláštní režimy podle § 90 nebo 92.
    Mobilní telefony (kód 14)
    Integrované obvody (kód 15)
    Přenosná zařízení pro automatizované zpracování dat (kód 16)
    Videoherní konzole (kód 17)
    Dodání certifikátů elektřiny (kód 18)
    Dodání elektřiny soustavami nebo sítěmi obchodníkovi (kód 19)
    Dodání plynu soustavami nebo sítěmi obchodníkovi (kód 20)
    Poskytnutí vymezených služeb elektronických komunikací (kód 21)


    dále se to dělí :
    A) bez ohledu na částku:
    dodání zlata investičního,
    dodání odpadu a šrotu (příloha č. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty),
    obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů,
    stavební a montážní práce,


    B ) při překročení částky 100 000 Kč základu daně (příloha č. 6 zákona o DPH):

    dodání obilovin a technických plodin,
    dodání kovů včetně kovů drahých ( Dodání surových či polozpracovaných kovů, včetně drahých kovů, jiných než v příloze č. 5 a s výjimkou dodání, na která se vztahují zvláštní režimy podle § 90 nebo 92. )
    mobilní telefony,
    dodání integrovaných obvodů, mikroprocesorů a centrálních procesorových jednotek,
    dodání přenosných zařízení pro automatizované zpracování dat,
    dodání videoherních konzolí,
    dodání obilovin a technických plodin, olejnatých semen, cukrové řepy

  • Michal Mach, 18.5.2022

    takže pokud prodává polotovar ( většinou ve stavebnictví polotovary z kovů, případně slitin drahých kovů ( měď, mosaz ) atd. nevím většinou pláty střech, okopy, atd. nevím co všechno, a částka transakce je v základu daně 100 tis. a více, bude FA v PDP.
  • Jana Vanišová, 20.5.2022

    Dobrý den,
    děkuji moc za rozsáhlou odpověď ...
    Jste úžasný :o)

    Hezký den

    Jana Vanišová
  • Michal Mach, 20.5.2022

    děkuji, ať se Vám daří

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.