Otázka v diskusi:
odpočet/vratka DPH při prodeji vozu

Barbora Čámská, 25.4.2022

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak postupovat při prodeji vozidla - motocyklu, vedeného v Daňové evidenci.
Motocykl je koupený cca před rokem, bylo vráceno DPH.
Pokud by se motocykl prodal, bude se vracet celková výše vráceného DPH nebo jen poměrná část? Musí být na toto odhad, pokud by se prodával např. do autobazaru?
Pokud by se vyjmul z podnikání, tak se bude vracet celková výše vráceného DPH?
A nebo pokud by se kupoval jiný motocykl protiúčtem, jak by se v tomto případě postupovalo?

Děkuji za odpoveď

1 odpověd:

 • Michal Mach, 25.4.2022

  Dobrý den,

  1-v případě prodeje motocyklu vedeného podnikatelem v DE, budete v případě prodeje jako plátce DPH vystavovat klasickou FV na výstupu a z prodejní ceny, odvedete DPH. Jako plátce DPH vystavujete vždy FV daňový doklad, je jedno komu prodáte, kupující je li plátce DPH pokud to bude kupovat do podnikání si může DPH odečíst, neplátce si nic neodečte.


  2-Pokud jej tzv. podnikatel vyřadí ( vlastně sám pod svou osobu ) akorát z podnikání pro soukromou potřebu, pak Vyřazení z OM je dle ZDPH dodáním zboží za úplatu- viz.§13/4
  písm.a) kdy základ daně stanovíte dle §36/6 písm.a)- cena obvyklá.


  3-V případě prodeje ( a ihned dalšího nákupu ) tzv. protiúčet, se postupuje viz. bod 1, protiúčet je v podstatě pouze forma prodeje "starého" a nákup nového, kdy formou zaplacení je protiúčet ( v podstatě zápočet ) . Postupuje se tak, že prodávajícímu sdělíte že věc je OM podnikatele, plátce DPH a při prodeji jste povinna vystavit daňový doklad a odvést DPH ( vystavíte FA za prodej starého, za cenu kterou si domluvíte, měla by být cenou obvyklou podle stavu věci ). Prodávající vám zase vystavuje FD za z vašeho pohledu nákup nového, tedy z FV ( prodeje ) odvedete DPH a z FD ( nákupu ) si nárokujete. Pak si akorát vystavíte doklad o částečné úhradě nového zápočtem na vaší prodejní FA. Nebo to někdy prodejci vozů dělají tak, že vám ihned v autosalonu vyplatí tu vaší FA za prodej starého, a aby jim nikdo neutekl, tak vám to zase v tom salonu ihned vezmou a použijí to na částečnou úhradu za nově prodávaný motocykl či vozidlo.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.