Otázka v diskusi:
Správní poplatek za změnu vlastníka vozu-jak zaúčtovat?

Lenka Jandová, 16.2.2022

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit ohledně zaúčtování správního poplatku za přepis vlastníka v technickém průkazu? Auto jsme koupili nové na úvěr. A nyní, když jsme jej doplatili, tak se přepsal majitel v technickém průkazu - z úvěrové společnosti na naši firmu. Jedná se o náklad nebo navýšení pořicovací ceny?
Děkuji

3 odpovědi:

 • Michal Mach, 16.2.2022

  Dobrý den,

  ano, správní poplatky pokud nejde o smluvní pokuty a úroky z prodlení, jsou brány za náklady související s přípravu majetku k užívání ( pokud mají příčinnou souvislost s DHM ) a správně se zahrnují se do PC DHM.
 • Michal Mach, 16.2.2022

  akorát píšete že máte auto "koupené na úvěr" to znamená že jej musíte mít již dávno na kartách majetku a odepisujete jej, tam ta změna v TP není přípravou DHM k užívání ( a zařazení do odepisování )

  ty správní poplatky se zahrnují do PC ( před zahájením odpisů ) tedy při pořízení OA, u Vás už je roky pořízeno tedy poplatek za následnou změnu změnu v TP už normálně účtujte do nákladů. Na tu zůstatkovou cenu odepisovaného OA na úvěr v podstatě již nesaháte, ani v případě oprav vozu ( taky do nákladů ) , to by muselo dojít u toho vozu k technickému zhodnocení nějakou formou skutečné konstrukční modernizace a to v podstatě u OA se nedělá ( to je levnější koupit nové )
 • Lenka Jandová, 16.2.2022

  Děkuji, pane Mach, za důkladné vysvětlení. Hezký den Vám přeji

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.