Otázka v diskusi:
Dph při dovozu ojetého vozidla z Německa

Jan Bartoníček, 4.2.2022

Dobrý den,
Chtěl bych se zeptat, jaký je postup pokud jako sro z ČR neplátce zakoupím ojeté vozidlo bez dph v Německu od plátce za účelem následného prodeje v ČR. Při registraci v tuzemsku zaplatím dph, ale jako neplátce už nemám jak vrátit rozdíl z dph při prodeji zpět.
Je to nějak řešitelné?

Předem děkuji za odpověď
Bartoníček

1 odpověd:

  • Michal Mach, 4.2.2022

    Dobrý den,

    tady se přiznám že úplně nerozumím, pokud jako podnikatel pořizujete ojetý OA z EU od tamního plátce, jde o pořízení zboží z EU.

    Mohou nastat 2 varianty, je li hodnota pořizovaného zboží nad 326 tis. pak se stáváte, jako osoba povinná k dani, tzv. identifikovanou osobou ( tedy registrujete se v ČR jako IO, obdržíte DIČ pro potřeby DPH, které dodáte protistraně a pořizujete zboží v režimu reverse charge, ovšem zde jako IO ( tzv. neplnohodnotný plátce ) nemáte nárok odpočtu DPH, pouze dodaníte zboží v ČR.

    Pokud zboží dále prodáte v ČR, pak jako IO jste v tuzemsku nadále považován za neplátce DPH ( tedy v tuzemsku DPH vůbec nekalkulujete)

    Pokud pořizujete zboží z EU, pod uvedenou limitní hranicí, povinné registrace jako IO, pak samozřejmě nedojde v ČR k registraci k DPH ( byť pouze v režimu IO ) a Německý prodejce prodává zboží vč. Německé sazby DPH ( odvod DPH z prodeje si řeší u svého FÚ prodávající v SRN )

    Pokud byste obchodoval ojeté vozy z EU a nakupoval je od tamních plátců DPH, je výhodnější plnohodnotná registrace plátce DPH, pak nakupujete systémem reverse charge, ale jako plátce DPH zboží dodaníte a ihned si nárokujete odpočet ( je to systém +/- ) Následný prodej ojetého vozu ( zboží ) v ČR, je pak v režimu použitého zboží ( DPH se vyčísluje specifickým způsobem z tzv. obchodní přirážky ), principem je, že daňový základ, pro odvod DPH v tuzemsku je rozdíl nákupní a prodejní ceny použitého zboží ( tzv. obchodní přirážka ) .

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.