Otázka v diskusi:
Dovoz vozidla z EU

Zlata Musilova, 11.1.2022

Pěkný den,
Kupuji jako soukromá osoba ojeté vozidlo z Německa. Prodávající je plátce DPH a prodává vozidlo ve zvláštním režimu dle paragrafu 25a UstG. Již jsem si osvětlila v jiném dotazu, co to znamená. Chci se pouze ujistit, že nebudu mít povinnost platit jakoukoliv daň v ČR.
Děkuji za odpověď Musilová

1 odpověd:

 • Michal Mach, 12.1.2022

  Dobrý den,

  u pořízení OA z EU rozlišujeme nové a ojeté. U nového ať pořízeného plátcem, neplátcem nebo soukromou osobou je vždy OA předmětem DPH v tuzemsku. Tedy i soukromá osoba v tomto případě musí podat zvláštní DP k DPH v tuzemsku ( jmenuje se to Hlášení podle §19 DPH o pořízení nového dopravního prostředku z EU ) .
  Plátce si však může následně uplatnit v DP k DPH nárok odpočtu.

  U ojetého vozu pořízeného z EU, opět rozlišujeme zda je pořízen českým plátcem DPH ( pak se pořizuje ojetý vůz jako pořízení zboží z EU v režimu reverse charge.

  Pokud pořizuje ojetý vůz soukromá osoba, pak pořídíte tento OA vč. sazby DPH dané země EU prodávajícího, zvláštní režim tu být může ( to se týká obchodu s použitým zbožím ) kdy si prodávající stanovuje jinak základ daně pro výpočet DPH, u použitého zboží je ZD přirážka obchodníka, definovaná jako rozdíl prodejní ceny obchodníka a pořizovací ceny použitého zboží.

  Odvod DPH v tomto případě je na straně obchodníka z EU, který prodává vč, DPH v sazbě daného státu EU, a vypořádává to daňově u tamního FÚ.

  Takže budete platit pouze poplatky spojené s přihlášením vozu ( postavením na české SPZ ) a nějaké poplatky na DI.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.