Otázka v diskusi:
rozhodnutí čssz-náhrada mzdy

Anna Píchová, 5.10.2021

Dobrý den, zajímá mě Váš názor - náš zaměstnanec pobíral dávky v pracovní neschopnosti, která byla způsobená ublížením na zdraví jinou osobou. Na základě Rozhodnutí je ona jiná osoba povinna tyto náklady firmě uhradit. Máme tedy rozhodnutí - pohledávku za jinou osobou, kterou je potřeba zaúčtovat. Situaci komplikuje skutečnost, že vše proběhlo v roce 2020 a nebylo účtováno o dohadné položce.
Každý názor velmi ocením a děkuji.
Mějte příjemný den:-)

3 odpovědi:

 • Michal Mach, 5.10.2021

  Dobrý den,

  a co Vám brání pohledávku zaúčtovat ? :-)

  Podívejte se, pokud jde o pohledávku, která vznikla na základě nějakého právního úkonu( rozhodnutí, soudu, smlouvy ) , pak o pohledávce účtují účetní jednotky účtující dle Vyhlášky č. 500 (podnikatelé) v tento okamžik (ČUS 017 bod 3.7.), například sepsání smlouvy. (Tj. okamžikem závazného příslibu.)

  Neumím posoudit, zda to co uvádíte ( tedy že něco proběhlo v roce 2020 ) tedy jestli v roce 2020, byl již nějaký právní podklad ke vzniku pohledávky. Tu pohledávku byste jednak měla zaúčtovat a jednak relevantně vyčíslit, pokud tedy jste v roce 2020 neznala její skutečnou výši, avšak bylo velmi pravděpodobné, že vznikne, skutečně bylo na místě , proúčtovat aktivní DP / proti výnosu.

  Protože to nemáte, tak bych se asi tvářil, že právní vznik pohledávky, je v roce 2021 a proúčtoval jí do aktuálního roku.

  Tam je totiž problém, že účtujete do výnosů, a to zpětně nejde, pokud byste jaksi trvala na opravení roku 2020, tak si uděláte dodatečné DP k DPPO.

  Takže buď to v 2020 necháte už tak :-) , a aktuálně to proúčtujete v 202, klasicky do výnosů, nebo, přes dod. DP za 2020, pak byste to proúčtovala v aktuálním roce, ale nikoli do výnosů, ale proti účtu jiný výsledek hospodaření min. let. účet 426 + zaúčtujete si ve vašem případě zvýšení daně z příjmu PO, a to oproti neroz. zisku min. let, tz. 428/341 a rozdíl daně z příjmu zaplatíte... 341/2 no to umíte,

  Ale upozorňuji, že stále platí, že pokud se daňová povinnost poplatníka snižuje, podat dodatečné DP může, pokud se zvyšuje, podat dodatečné DP musí.

 • Anna Píchová, 6.10.2021

  Dobré ráno, děkuji moc...Zapomínat se nevyplácí:-) Bohužel ve velkých podnicích je účetní často až poslední, kdo se tyhle věci dozví, někdy také až po dlouhé době. Ale to je stará bolest a každý, kdo účtuje, to zná...
  Přeji klidný den.
  AP
 • Michal Mach, 6.10.2021

  Dobrý den,

  ať se Vám daří.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.