Otázka v diskusi:
Fakturace na Slovensko

Ludmila Filipová, 9.9.2021

Dobrý den,

s.r.o. bude fakturovat na Slovensko provedené práce. S.r.o. je plátce DPH v ČR. Pokud bude fakturovat osobě registrované k dani na Slovensku, pak bude faktura bez DPH (plnění je osvobozené), pokud bude s.r.o. fakturovat neplátci DPH na Slovensku - soukromá osoba -bude se fakturovat s DPH?
U obou variant se plnění do kontrolního hlášení uvádí?
A jak je to se souhrnným hlášením?

Fakturaci mimo ČR moc nedělám a nejsem si jistá, jak je to dobře, proto prosím o vysvětlení.
Moc děkuji Filipová

7 odpovědí:

 • Michal Mach, 11.9.2021

  Dobrý den,

  Ano, jde ale také o to jaké práce (služby) pokud služby dle 9(1) ZDPH plátce ČR -platce EU pak je tam reverse charge. Pokud byste dodala služby pro tamního spotřebitele FO nepodnikajici, pak je místo plnění v ČR, tedy fakturuje včetně České DPH, ano plnění jako plátce vykazujete v KH, SH pouze pokud jde o reverse charge dle 9 (1) ZDPH
 • Ludmila Filipová, 13.9.2021

  Dobrý den,

  jde o službu, kterou české s.r.o. poskytuje na Slovensku ( instalování bannerů na vytipované objekty ) - takže:
  český plátce DPH x slovenský plátce DPH = reverse charge
  český plátce DPH x FO nepodnikající = faktura s českým DPH

  Děkuji za odpověď.
  Filipová
 • Michal Mach, 13.9.2021

  Dobrý den,

  myslím si že ano, pokud jde o poskytování služeb ( reklamní služby ), dle par. 9 ods. 1 ZDPH

  viz :
  Základní pravidla pro stanovení místa plnění při poskytnutí služby

  (1) Místem plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani, která jedná jako taková, je místo, kde má tato osoba sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta provozovně osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna. Za tuto provozovnu se považuje organizační složka této osoby povinné k dani, která může přijímat a využívat služby, které jsou poskytovány pro potřebu této provozovny, neboť je dostatečně stálá a má vhodné personální a technické zdroje.

  (2) Místem plnění při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba poskytující službu sídlo. Pokud je však tato služba poskytnuta prostřednictvím provozovny osoby povinné k dani, nacházející se v jiném místě, než kde je její sídlo, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna.

  Ale je podstatné správné zařazení poskytované služby, viz. určení místa plnění ( tz. místo - stát buď ČR nebo EU, kde má být odvedena DPH ), místo plnění udává ZDPH v §9 až § 10i, prostě co typ služby, to jiné určení místa plnění.

  Myslím si, že asi uvádíte tzv. základní služby s místem plnění podle tzv základního pravidla podle §9 ( ods. 1 ) pak je to jak píšete. Tyto služby se současně vykazují v SH.
 • Ludmila Filipová, 15.9.2021

  Dobrý den,

  děkuji za informace a vysvětlení.

  Ještě mě klient informoval, že také bude fakturovat na Slovensko neplátci DPH (podnikající FO i PO ).
  Jak se potom bude fakturovat a kde všude se to bude uvádět? Bude se na to vztahovat §9, odst. 2 - fakturovat se bude s DPH, vykazovat se bude v KH i v SH?

  Děkuji Filipová
 • Michal Mach, 15.9.2021

  Vy mě zničíte... :-)

  stáhněte si tu brožuru o DPH od Solitea, dělal to pro ně daň. poradce.

  Pokud byste fakturovala do EU jako tuzemský plátce, za služby s místem plnění v sídle odběratele podle. tzv. základního pravidla ( základní služby ) podle §9 ( ods.1 ) a tím odběratelem bude tamní osoba povinná k dani ( podnikatel PO nebo podnikatel FO ) i když aktuální neplátce DPH, místo plnění je tam, tedy na Slovensku. Správně se má registrovat (příjemce ) k DPH či jako IO a to do 15-ti dnů, obdrží od svého FÚ DIČ ( pro účel DPH ) a až to bude mít administrováno toto DIČ vám poskytne, pak jste ve formátu plátce - plátce, a FA v reverse charge.

 • Ludmila Filipová, 15.9.2021

  Omlouvám se :-) a děkuji za odpověď.
  Snad už to bude všechno, odpověď je vyčerpávající.

  Hezký den Filipová

 • Michal Mach, 15.9.2021

  děkuji MM

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.