Otázka v diskusi:
Koupě ojetého vozu z Německa (osvč neplátce dph)

Karel Kos, 2.8.2021

Dobrý den,
chci se zeptat zda je možné koupit auto v zahraničí konkrétně v Německu a poté si nákup auta dát do nákladů? Auto bych rád koupil na firmu. Jednalo by se o vůz v hodnotě okolo 100tis. Ptal jsem se několika lidí a každý tvrdí něco jiného a z mého vlastního vyhledávání nejsem o moc moudřejší. Nerad bych si nějak zavařil a udělal pak chybu v účetnictví. Omlouvám se případně za hloupý dotaz.

Děkuji za odpověď
Karel Kos

5 odpovědí:

 • Michal Mach, 2.8.2021

  Dobrý den,
  Dotaz je ok, hloupá může být pouze odpověď, teď k věci, u nákupu vozu z EU,respektive pořízení (nového) vozu z EU, je potřeba rozlišovat OA nové a ojeté, za nové OA se považuje to, které má najeto méně jak 6 tis.km nebo bylo pořízeno ve lhůtě 6 měsíců od data první registrace, zde je DPH povinnen přiznat jak plátce DPH v ČR tak neplátce i soukromá osoba, podá na FÚ hlášení o pořízení nového dopravního prostředku (z EU), zaplatí zálohu 21 % DPH která se vyměřuje z ceny nového automobilu.poté podá tedy vykáže toto pořízení (opět) v klasickém DP k DPH opět i neplátce, plátce DPH současně však může uplatnit nárok odpočtu DPH z takového pořízení buď plný - pak mu vlastně bude ono zálohové DPH vráceno což znamená že to v konečném důsledku bude o 21% levnější, nebo kráceny, pokud nebude vozidlo používat zcela k podnikání, nákup nového vozu z EU je pak v účetnictví zachycen jako DHM a odepisuje se ( účetní i daňové odpisy). Pokud jde o vozidlo použité,jde o pořízení zboží z EU,tz. Český plátce DPH dodá prodejci zpravidla tamnímu plátci DPH z EU své DIČ, a vozidlo pořídí jako zboží z EU systémem reverse charge, tedy v ČR dodaní v DP k DPH a ihned si nárokuje, v podstatě to opět kupuje levněji jak o DPH z EU, tak o DPH z ČR, pokud kupuje ojeté vozidlo český podnikatel neplátce DPH, nedodá prodejci DIČ, a ten mu tedy toto vozidlo prodá jako tamní plátce z EU s DPH dané země prodávajícího, například tedy s německou sazbou DPH, samozřejmě neplátce to nedává do žádného přiznání k DPH protože jako neplátce není v tuzemsku vůbec registrován. Takto pořízeny ojetý vůz z EU si český podnikatel, neplátce DPH může zařadit do své daňové evidence, pokud bude PC vyšší jak 80 tis. ( Původně bylo 40 tis) nemůžete si takto pořízené vozidlo dát jako OSVČ ihned v daňové evidenci do výdajů podnikatele celé,ale zavedete si na něj kartu majetku, spočítáte daňové odpisy - je to 2 odp.skupina tz. Odepisujeme 5 let, (prosím ne účetní odpisy , ty v daňové evidenci neexistují ) a do výdajů v peněžním deníku si dáte každoročně příslušnou část toho daňového odpisů. V podstatě budete po dobu 5 ti let rozpouštět PC toho vozu do výdajů podnikatele, pokud to koupíte včetně DPH země prodávajícího jako český neplátce,je PC cena včetně toho zahraničního DPH , prostě vše co zaplatíte, a to převodem kurzu CZK/eur.
 • Michal Mach, 2.8.2021

  Ještě jsem zapomněl, že u pořízení ojeteho OA z EU pokud budete kupovat od tamního plátce DPH z EU, může být informace na FA, ze prodávající uplatňuje ( tedy odvede DPH) tzv. zvláštním režimem, pro vás jako českého neplátce DPH to je pouze informativní sdělení, nic nedelate, auto si dáte do výdajů, předpokládám že jako OSVČ vedete daňovou evidenci, pokud je však PC nad 80 tisíc, pak do výdajů postupně skrze daňové odpisy. Jak je popsáno.

  Zvláštní režim DPH je pouze u vyjmenovaného použitého zboží,prodejce odvede DPH nikoli klasicky z prodejní ceny ojeteho vozu ( použité zboží) ale z rozdílu pořízení a prodeje, tedy základem pro výpočet odvodu DPh je jeho obchodní přirážka defakto marže,to se vás ale jako kupujícího českého neplátce DPH, netýká
 • Michal Mach, 3.8.2021

  ještě do třetice :-) ale je to důležité protože nevím co vlastně jako OSVČ neplátce DPH vedete pokud

  jako OSVČ vedete účetnictví ( to je ojedinělé, nikoli nemožné ) platí uvedené, vůz si zaúčtujete jako DHM, spočítáte odpisy ( účetní a daňové ) pokud si chcete ušetřit starosti, udělejte to tak že se účetní odpis rovná daňovému, pokud se totiž rozejdou, je to složitější.


  jako OSVČ vedete daňovou evidenci - opět platí uvedené, vozidlo si dáte do majetku, spočítáte daňové odpisy ( účetní v DE neexistují )

  pokud byste ale jako OSVČ uplatňoval výdaje tzv. %-tem nebo byl dokonce v tzv. superpaušálu 3v1 pak neplatí nic co je uvedené, protože pak o majetku vůbec neevidujete, respektive paušál představuje veškeré uplatnitelné výdaje poplatníka OSVČ. Tedy nakupte si co chcete, ale na výdaje ( mimo stanovených paušálem ) zapomeňte.
 • Karel Kos, 3.8.2021

  Dobrý den,
  děkuji za obsáhlou odpověď. Velice mi to pomohlo a ještě pomůže.

  Ano vedu si daň. evidenci a cena auta nejspíše přesáhne 80tis. Odpisy už nebudou problém, strach jsem měl především z pořízení na firmu a případných následků.
 • Michal Mach, 3.8.2021

  dobrý den,

  tak to bude v pohodě, ať se Vám v podnikání daří

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.