Otázka v diskusi:
Identifikovaná osoba
Veronika Mládkova,
15.6.2021
Dobrý den,
Překládám pro zahraničí – registrovala jsem se jako identifikovaná osoba.
Vystavuji faktury plátcům DPH na Slovensku na své služby – místo plnění Slovensko, fakturu je bez DPH a uvedla jsem tam přenesená danová povinnost.
Dále využívám jeden zprostředkovatelský server, kde platím provizi za klienty, lidé objednají na serveru a po dodání služby mi server vyplatí. Fakturu vystavuje prostředník - server, ale v mém jménu.
Chtěla jsem se zeptat, jak je to v případě, že mým klientem je nepodnikající osoba (kdo platí DPH), či podnikající osoba, neplátce DPH. Jsou mé faktury vždy s nulovou DPH? Nebo já odvádím DPH v Čechách?
A když vyplňuji souhrnné prohlášení, jak tam mám evidovat ty osoby, které nemají platné DIČ či nemají ho vůbec (soukromníci)?
To samé u přiznání k DPH, které se podává každý měsíc – Oddíl II. - co půjde do řádku 21 či do 25?
Poskytnutí služeb s místem plnění v jiném členském státě vymezených v § 102 odst. 1 písm. d) a odst. 2 – řádek 21
Režim přenesení daňové povinnosti (§ 92a) – dodavatel zboží nebo poskytovatel služeb – řádek 25
Děkuji za radu
Veronika
5 odpovědí:
-
Dobrý den,
jako IO jste tzv. neplnohodnotý plátce DPH, tedy jako plátce vystupujete pouze v přeshraničním plnění.
pokud vystavujete jako IO FV tamním plátcům DPH ( tz. podnikatelům ) a protože jde o tzv. základní služby ( právní, účetní, překlady ) pak je místo plnění podle § 9 ( 1 ) v místě sídla příjemce, bude tam přenos DPH ( reverse charge )
pokud poskytujete služby ( tyto tzv. základní, každá služby se posuzuje z hlediska místa plnění jinak ) místo plnění = země které náleží DPH
Pak :
ČR IO FV do EU za základní služby pro tamního plátce ( přenos RCH )
ČR IO FV do ČR ( pro plátce i neplátce ) bez DPH, v tuzemsku je IO považována nadále za neplátce DPH
ČR IO FV do EU za základní služby pro tamního nepodnikatele tedy FO ( bez DPH, pokud je základní služba poskytnuta nepodnikajícím FO je místo plnění v ČR, na FO nelze udělat přenos, pokud byste byla klasický plátce DPH byla by vaše FA vč. české sazby DPH, jako IO jste však v ČR považována za neplátce )
IO obdrží FA z EU s místem plnění v ČR, FA došlá bude v přenosu ale jako IO nemáte u FD nárok odpočtu DPH, tedy pouze dodaníte ( odvedete ) z FA DPH ( samozřejmě v české sazbě )
ten zprostředkovatelská server nechápu, pokud jde o klasické zprostředkování ( zakázek ) tak pravděpodobně z počtu či objemu realizací vám pak dojde FA za služby, opět v tuzemsku jste jako IO neplátce, v přeshraničí dodáte vaše DIČ, u vstupů z EU nemáte nárok na odpočet ( jen dodaňujete jako IO )
Souh. hlášení tam uvádíte jen služby do EU podle §9 (1 ) do ř. 3 SH, dodané jen na tamní plátce DPH, pokud dodáváte nepodnikajícím FO pak je místo plnění v ČR a do SH se to neuvádí ( v DPH pak ř. 21 )
pozor na situaci kdy dodáte službu podle §9 (1 ) do EU jako IO podnikající FO ( která je aktuálně neplátce ) přijetím takové služby jí ( tomu příjemci ) vzniká povinnost registrace a po registraci k DPH ( nebo IO - pokud to tam lze ) musí dodat svoje DIČ a FA bude opět v přenosu, na přenos a SH potřebujete jak vaše DIČ tak odběratelské DIČ pro účely DPH ( jinak to nejde vůbec vykázat )
-
pozor nemotejte tam RPDP dle §92
to je tuzemská PDP, kdy :
Účelem tohoto režimu je přenesení povinnosti plátce (poskytovatele plnění) přiznat a
zaplatit daň na výstupu za uskutečněné zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku v zákonem
stanovených případech na plátce, který toto zdanitelné plnění přijal (příjemce plnění).
Režim přenesení daňové povinnosti použije plátce při uskutečnění zdanitelného
plnění s místem plnění v tuzemsku, pokud se jedná o:
dodání zlata plátci (§ 92b),
dodání zboží uvedeného v příloze č. 5 k zákonu o DPH plátci (§ 92c),
převod povolenek na emise skleníkových plynů plátci (§ 92d),
poskytnutí stavebních prací plátci (§ 92e) - od 1. 1.2012.
jednak nic z toho v tuzemsku neděláte, jednak jako IO jste v tuzemsku pořád považována za neplátce DPH, tz. v tuzemsku vůbec nevystavujete daňové doklady tedy FA mající náležitosti daňových dokladů, vůbec tam nerozepisujete tuzemské DPH a už vůbec na nikoho nepřenášíte daňovou povinnost režimem RPDP .
to nebudeme dělat :-) ...
-
Wow, moc děkuji za podrobnou odpověď. Když to shrnu, je to tedy takto?
IO - Fakturace do zahraničí za služby EU - plátce DPH – daň odvádí příjemce (reverse charge)
IO - Fakturace do zahraničí za služby – neplátce DPH – podnikající fyzická osoba – opět reverse charge (nutnost míst jejich DIČ, aby se to mohlo vykázat v souhrnném hlášení)
IO - Fakturace do zahraničí za služby – nepodnikající fyzická osoba – místo plnění ČR, daň platím já (navýšit cenu o české DPH)
V souhrnném prohlášení se vykazuje reverse charge - plátce DPH či podnikajícího neplátce že?
Není mi jasné, jak je to u danového přiznání - do jakého řádku budu účtovat? řádek 21 nebo 25?
Faktury budou bez DPH...
Někde jsem četla, že do řádku 21 se například dává příjem z reklamy AdSense.
A pokud je příjem v EUR, uvádí se aktuální kurz dle ČNB pro ten den?
Děkuji
-
já jsem už unavený :-) ale ještě tedy
IO - Fakturace do zahraničí za služby EU - plátce DPH – daň odvádí příjemce (reverse charge) - ano pokud jde o služby dle §9 ( ods 1 ) jde o typ ZP tzv. služby mimo tuzemsko, v DPH na ř. 21 + SH 3
IO - Fakturace do zahraničí za služby – neplátce DPH – podnikající fyzická osoba – opět reverse charge (nutnost míst jejich DIČ, aby se to mohlo vykázat v souhrnném hlášení)- ano pokud jde o služby dle §9 ( ods 1 ) jde o typ ZP tzv. služby mimo tuzemsko, v DPH na ř. 21 + SH 3
IO - Fakturace do zahraničí za služby – nepodnikající fyzická osoba – místo plnění ČR, daň platím já (navýšit cenu o české DPH)- tady pravděpodobně ne, jako IO jste v ČR považována za neplátce DPH ( současně nemáte nárok odpočtu DPH ) myslím si že FV bude bez DPH
V souhrnném prohlášení se vykazuje reverse charge - plátce DPH či podnikajícího neplátce že? - ano pokud jde o služby dle §9 ( ods 1 ) jde o typ ZP tzv. služby mimo tuzemsko, v DPH na ř. 21 + SH 3, pokud máte podnikajícího neplátce, musí se nejprve registrovat v EU k DPH a dodat své DIČ ( VAT ) jinak to nelze vykázat
Není mi jasné, jak je to u danového přiznání - do jakého řádku budu účtovat? řádek 21 nebo 25?
ř. 25 jako IO vůbec neřešíte, to je RPDP v tuzemsku nejčastěji na stavební práce ve formátu plátce CŘ dodavatel - plátce ČR odběratel
Faktury budou bez DPH... u vás v podstatě vždy, v tuzemsku vůbec neuvádíte DIČ a vystupujete jako neplátce DPH, u služeb v EU v RCH je místo plnění v EU ( v tamní nějaké sazbě DPH EU ) z vašeho pohledu jde o osvobozené dodání služby dle §9 (1 ) do EU
Někde jsem četla, že do řádku 21 se například dává příjem z reklamy AdSense. tedy si dejte pozor o čem se bavíme, pořád se bavíme o tzv. překladatelských službách s místem plnění určeného podle § 9 (1), je mnoho typů služeb a každá se posuzuje ve vztahu k určení místa plnění jinak - to so vždy pamatujte, rozlišujte digitální služby, služby dopravy, služby kulturních akcí, služby na nemovitostech, každá se posuzuje jinak, pozor zejména u vás na poskytování digitálních služeb ( videokonference, reklamy digitálních platforem atd. ) tam je většinou totiž místem plnění sídlo odběratele, a dost často to zavdává povinnost registrace v JČS EU k DPH ( to už je pak docela problém )
A pokud je příjem v EUR, uvádí se aktuální kurz dle ČNB pro ten den? ano můžete denním kurzem z ČNB, nezapomeňte, že jako příjemce FA z EU v RCH nemáte nárok v ČR odpočtu, pouze dodaníte, tz. musíte tam zadat ten typ ZP kdy pouze dodaníte ( vykazuje se to na ř, 5 nebo 6 DPH pokud jde o služby z EU ) a nesmí se to u IO současně vykázat jako nárok na ř 43 nebo 44 DPH
-
Velmi děkuji za detailní vysvětlení :-)