Otázka v diskusi:
faktura za rekreaci z SK

Věra Zimová, 13.6.2021

Dobrý den,
prosím o radu jak zaúčtuji fakturu ze Slovenska na rekreaci zaměstnance, která bude hrazena zaměstnavatelem ze sociálního fondu? Myslela jsem, že celou částku na 427/321 a 321/221, tak jako to děláme u poskytovatele služeb v ČR. Je to tak správně? Mám takový případ poprvé. Taky prosím o radu, zda máme nějakou ohlašovací povinnost vůči FÚ, kvůli přijaté faktuře z cizího státu.
Děkuji VZ

1 odpověd:

 • Michal Mach, 13.6.2021

  Dobrý den,

  to úplně nevím, záleží na tom o jakou přesně službu jde, pokud jde o ubytovací služby ( a FA je na Vás jako společnost ) pak si myslím, že ubytovací služba se posuzuje u dodavatele ( tamního plátce DPH ) jako služby spjaté s nemovitostí, tedy místem plnění je tam, kde se nemovitost fyzicky nachází, tedy z dotazu logicky v SK, ( obdobně pokud by šlo o službu v oblasti kultury či sportu - pak je místo plnění tam, kde se akce koná tz. opět předpokládám že SR ) pak by to bylo účtováno na FA vč. slovenské DPH ( mělo by to tam na té FA být uvedeno rozpisem( slovenské ) DPH ). Myslím si, že místo plnění je na Slovensku a odvod zajistí tamní dodavatel služby, pokud je tam registrovaný plátce DPH.

  Povinnost registrace ( opět dohaduji, že jste aktuální neplátce DPH ) tedy registrace k DPH v ČR či registrace jako IO vám tady nevzniká, povinnost by vznikla pouze osobě povinné k dani která přijala službu z EU od tamního dodavatele ( osoby neusazené v tuzemsku ) s místem plnění v ČR ( což si myslím že pravděpodobně rekreační služba pokud jde o něco jako ubytovací služby nebo služby kulturních či sportovních akcí není )

  Pokud jde účtování té FA, tak tam nevidím nic co dodat, tedy proúčtujete to přes ty FKSP jak uvádíte. Samozřejmě ta FD bude asi v EURo, takže nejprve ji pořídíte, zadáte nevím asi denní kurz z ČNB, a proplatíte, samozřejmě při úhradě přes BÚ může vzniknout časovým posunem a rozdílem kurzů ( na FD a BÚ v momentě úhrady ) kurzový rozdíl ( tedy pokud nemáte účet v cizí měně ) ale to většina účetních SW vypořádá jako KR rovnou při spárování úhrady.

  Ale upozorňuji Vás, že je to obtížné posoudit takto přes www a nejsem daň. poradce.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.