Otázka v diskusi:
Odpočet DPH za zakoupený stroj před založením živnosti

Lukáš Havránek, 18.5.2021

Dobrý den,
Chtěl bych koupit stavební stroj dva až tři měsíce před založením živnosti a registraci k DPH. Mohu si poté zpětně odečíst DPH? Děkuji za odpověď

4 odpovědi:

 • Michal Mach, 18.5.2021

  Dobrý den,
  osoba povinná k dani má nárok ( ne povinnost ) uplatnit si odpočet DPH z přijatého ZP v období 12 po sobě jdoucích měsíců před dnem kdy se stala plátcem, pokud je toto plnění ke dni registrace ( k DPH ) součástí jejího obchodního majetku.

  Osoba povinná k dani je fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti, pokud tento zákon nestanoví v § 5a jinak. Osobou povinnou k dani je i právnická osoba, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, pokud uskutečňuje ekonomické činnosti.

  Podle mne ne ( ale nejsem daňový poradce ), protože nepodnikáte, pravděpodobně nesplníte definici os. povinné k dani, uskutečňující ekonomické činnosti.

  Podle mne si nejdřív vyřiďte ŽL, pak můžete pořídit stroj k podnikání ( jako majetek ), od plátce DPH ( doklad musí mýt všechny náležitosti daňového dokladu ), stroj se musí stát součástí vašeho obch. majetku OSVČ ( zavedete si kartu majetku ), jako OSVČ musíte vést daňovou evidenci ( pozor na uplatnění výdajů tzv. paušálem, kdo z OSVČ jede na paušál, nemá z definice obchodní majetek ), pak se registrujete k DPH a neměl by být problém na nárok odpočtu.
 • Michal Mach, 18.5.2021

  mít .. náležitosti
 • Lukáš Havránek, 18.5.2021

  Děkuji moc za odpověď
 • Lukáš Havránek, 18.5.2021

  Děkuji moc za odpověď

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.