Otázka v diskusi:
Dovoz služeb z Indie

Hana Panušková, 17.4.2021

Hezký den, nevýdělečná společnost, neplátce DPH, dovezla SW (službu) z Indie. Na faktuře je uveden PAN No. a CIN. Je správný postup ten, že tuzemská společnost se registruje jako osoba identifikovaná k DPH, z hodnoty faktury odvede DPH a již žádné další povinnosti jí z toho neplynou?
Děkuji.
Hana Panušková
tel. 608437743

2 odpovědi:

 • Michal Mach, 17.4.2021

  Dobrý den,

  Pokud osoba povinná k dani v tuzemsku aktuální neplatce, přijme od osoby neusazene v tuzemsku tz. Usazené mimo tuzemskou ať již v EU nebo v 3.zemi, službu s místem plnění v ČR. Případně pořídí zboží s instalací či montážní nebo je jí dodáno zboží soustavou energetických sítí nebo pořídí zboží z EU nad hodnotu 326 tis. , s místem plnění v tuzemsku, stává se IO.

  Opačně, pokud poskytne službu do jiného státu EU, kdy dochází k přenosu povinnosti odvádět daň na tamního odběratele.

  Za osoby povinné k dani se nepovažují složky státní správy.

  Předpokládám tedy, že jako osoba povinná k dani, která přijala službu od osoby neusazene v tuzemsku, s místem plnění v CR, se stáváte IO. Registrujete se jako IO, a v ČR vám vznikne povinnost odvést daň. Jako IO jste tzv.neplnohodnotny plátce, tz. V tuzemsku vystupujte nadále jako neplátce DPH, vyporadavate pouze tuto transakci, případně další zahraniční transakce v budoucnu. Prostě podate DPH cko pouze z přijaté služby mimo ČR tz. té Indie, avšak bez současného nároku odpočtu.

  DPH přiznání prodáváte jako IO pouze v případě povinnosti odvodu DPH ( tedy pokud vám vznikne povinnost přiznat daň v tuzemsku), nepodavte nulová DPH čka.

  Nepodavte KH ( nikdy) , souhrnné hlášení byste podávala pouze v případě že (opačně) uskutecnite službu s místem plnění v EU. Uskutečněné služby s místem plnění mimo EU se do SH neuvádí.
 • Michal Mach, 20.4.2021

  ještě jsem si všiml, že uvádíte "nevýdělečná společnost", tady se musíte podívat zda jste osobou povinnou k dani tz. zda děláte nějaké ekonomické činnosti ( i jako neziskovka ) , nebo jste osobou nepovinnou k dani,

  pokud budete PO nepovinná k dani, pak se stanete IO pouze pokud pořídíte zboží z jiného členské státu EU v hodnotě přesahující 326 000 Kč za rok – viz § 6g Zákona o DPH

  Pokud budete osoba povinná k dani ( tz. máte ekonomickou činnost, pak viz. nahoře )

  více :

  https://zakony.pohoda.cz/dane-ucetnictvi-mzdy/dph/kdo-se-muze-stat-identifikovanou-osobou/


Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.