Otázka v diskusi:
Nákup ojetého os. auta z Německa a DPH

Ludmila Filipová, 18.2.2021

Dobrý den,

české s.r.o., plátce DPH, koupilo od německého dodavatele (bazar) - plátce DPH - ojeté osobní auto. Faktura je bez DPH. Celá faktura je v němčině.
Musí se nákup tohoto auta uvádět v přiznání k DPH a pokud ano, tak na jakých řádcích přiznání.
Zatím jsem se s tímto nesetkala, tak si nevím rady.

Děkuji za pomoc Filipová

3 odpovědi:

 • Michal Mach, 18.2.2021

  Dobrý den,

  pokud jde o ojeté OA ( pozor nové vozy z EU mají jiný režim ) a pokud jde o pořízení z EU ve formátu ČR plátce - EU ( dodavatel ) plátce, pak je pořízení ojetého OA v režimu RCH ( pořízení majetku z EU )

  pokud jde o vykazování v DP k DPH mělo by se to vykázat na ř. 3 a současně 43 tz. musíte si v účetním SW zadat odběratele vč. jeho EU DiČ ( VAT ) a dále si to na parametrizovat tak, aby vám SW udělat reverse charge ( tz. zadáte tam typ zdan. plnění takový, který vám ten nákup vykáže současně na ř. 3 a 43 DPH )

  To má každý účetní SW parametrizováno jinak, já účtuji ve Variu, tedy tam to umím nastavit , u jiných SW ne.
 • Ludmila Filipová, 2.3.2021

  Děkuji za odpověď.
 • Metodická rada SÚ ČR, 8.3.2021

  Postup kupujícího při pořízení ojetého osobního automobilu z jiného členského státu se bude řídit podle toho, v jakém režimu postupoval prodávající (německý autobazar).

  I. prodávající (dodavatel) uplatnil zvláštní režim pro obchodníky s použitým zbožím

  Použití tohoto režimu by mělo být uvedeno dodavatelem na faktuře (§25a UStG - německý zákon o dani z přidané hodnoty). Dodavatel na faktuře nesmí vyčíslovat daň z přidané hodnoty, kterou odvedl ze své přirážky, ani vyčíslovat svoji přirážku. Proto doklad vypadá, jako by byl “bez DPH”. Podle § 2a odst. 1 písm. b) zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen “ZDPH”) není předmětem daně v tuzemsku pořízení zboží z jiného členského státu, jestliže dodání tohoto zboží je v členském státě zahájení odeslání nebo přepravy tohoto zboží předmětem daně s použitím zvláštního režimu pro obchodníky s použitým zbožím, uměleckými díly, sběratelskými předměty a starožitnostmi.
  Kupující v tomto případě není povinen při pořízení ojetého osobního automobilu odvádět daň z přidané hodnoty v tuzemsku. To znamená, že se nákup takového vozidla nepromítne v daňovém přiznání kupujícího.

  II. prodávající (dodavatel) neuplatnil zvláštní režim pro obchodníky s použitým zbožím

  Pokud je dodavatel plátce daně v Německu a odběratel je plátce daně v tuzemsku, jedná se o dodání zboží do jiného členského státu. Odběratel by měl sdělit dodavateli své daňové identifikační číslo. Dodavatel je povinen vystavit daňový doklad v režimu reverse-charge (§ 4 odst. 1 UStG - německý zákon o dani z přidané hodnoty). Daňový doklad je vystaven na základ daně a neobsahuje daň z přidané hodnoty. Odběratel je povinen v tuzemsku odvést daň z přidané hodnoty z titulu pořízení zboží z jiného členského státu na řádku 3 (základní sazba daně) daňového přiznání.
  Pokud má odběratel nárok na odpočet daně na vstupu v souladu s § 72 ZDPH, uplatní nárok na odpočet daně v řádku 43 daňového přiznání.

  Ing. Simona Pacáková ve spolupráci s Metodickou radou SÚ ČR

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.