Otázka v diskusi:
Rocni vyuctovani - dohoda o provedeni prace

Petr Zabransky, 14.2.2009

dobry den,
procetl jsme clanky na internetu, ale stale si nejsem jisty: v roce 2008 jsem byl zamestnanec, ale v srpnu jsme zamestnani ukoncil dohodou /snizovani stavu/. na obdobi zari - prosinec jsme podepsal dohodu o provedeni prace ve stejne spolecnosti, odkud jsme odesel, na 100 hodin prace kdy mesicne to nepresahuje 4000 czk. Byla mi odvedena 15 % srazkova dan. OK.

Muj dotaz se tyka: predpokladal jsme ze po strzeni 15 % srazkove dane je vse jiz vyreseno, a nemusim jiz dany prijem uvadet do celkoveho rocniho vyuctovani. Me prekvapeni bylo, kdyz jsme dostal potvrzeni o zdanitelnych prijmech a i tato prace na dohodu zde byla uvedena. Dokument o rocvnim vyuctovani od firmy jsme podepisoval na rok 2007, ale v roce 2008 me uz vyrazili a tezko jsme neco podepisoval. Mam pravdu, kdyz s domnivam, ze tato prace na dohodu by zde jiz nemela byt uvedena a 15 % srazkovou dani je vse jiz vyreseno a nemusim tuto platbu uvadet do rocniho vyuctovani?

dekuji moc za pomoc.
Petr Zabransky

3 odpovědi:

  • Vlaďka, 15.2.2009

    Máte pravdu, příjem z dohody o provedení práce s příjmem do 5 000 Kč je zdaněn konečnou srážkovou daní 15% a již se nikde neuvádí.
    Vlaďka ;)
  • Monika, 16.2.2009

    Dobrý den,
    ráda bych reagovala na Vás dotaz i na odpověď paní Vlaďky. Není vždy pravdou, že příjem z dohody o provedení práce s měsíčním příjmem max. 5 000 Kč je vždy zdaňován 15% srážkovou (konečnou) daní. Tato varianta nastává, pokud současně platí, že zaměstnanec u zaměstnavatele nepodepsal prohlášení k dani. Ve Vašem případě zřejmě nastala druhá varianta, kdy jste u zaměstnavatele prohlášení k dani podepsal a zaměstnavatel tudíž měsíčně z příslušné odměny odváděl zálohu na daň ve výši 15 %. Pokud jste svého zaměstnavatele nepožádal o roční zúčtování záloh na daň (bylo možné do 15.2.), tak Vám zaměstnavatel vystavil potvrzení o zdanitelných příjmech a o výši sražených záloh. Roční zúčtování si můžete provést sám v rámci podání daňového přiznání, kde zohledníte veškeré odčitatelné položky a daňové slevy, na která máte nárok. Samozřejmě pokud máte i jiné příjmy (např. jako OSVČ) a vzniká Vám povinnost podat daňové přiznání ze zákona, daňové přiznání musíte podat v každém případě, do základu daně zahrnete i příjmy ze zaměstnání a budete postupovat standardním způsobem.

    Monika
  • Petr Zabransky, 18.2.2009

    dobry den,
    no podepsal projhlaseni k dani - za rok 2007 ano, letos si tim nejsem jisty ale domnivam se ze nikoliv, nebot se dle mne nepodepisuje na rok dopredu. vyuctovani za mne nedela /proc taky kdyz uz nejsem jeho zamestnanec/. to potvrzeni jsem dostal, ale prave ze tam uvadi i prividelek po mem skonceni prace a to mi prijde "nefer". pri platbach odecetli srazkovou dan a tak ja bych to bral jako proste hotovou vec. Jedine prijmy jsou co jsem popsal dole.

    Petzr Zabransky

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.