Otázka v diskusi:
prodej auta

Zdeňka Poštulková, 18.7.2020

Dobrý den. Podnikatel v roce 2016 koupil automobil a zařadil do obchodního majetku. Uplatnil si DPH na vstupu. Vedl daňovou evidenci. Uplatnil si odpis pouze 1 rok. Od roku 2018 uplatňuje výdaje procentem z příjmů. Nyní se chystá auto prodat. Jak je to s DPH odvod z prodeje vozu a jak je to z příjmem z prodaného automobilu. Děkuji Zdeňka

2 odpovědi:

 • Michal Mach, 19.7.2020

  Dobrý den,
  Při přechodu z DE na pausal u OSVC musíte upravit ZD o pohledávky, zavazky a zasoby. (Pokud jsou ) . Pokud měl OA ( obch.majetek)v DE pro potřeby podnikání, a oplatnil si odpočet DPH, pak v pausalu již OM nemá.

  Předpokládám že i po přechodu z DE na pausal, je stále platcem DPH, tedy vozidlo prodá a bude muset z prodeje odvést DPH na výstupu, současně platí že paušál tedy uplatnění výdajů podnikatele % tem z příjmů, obsahuje veškeré uplatnitelné vydaje, tedy nelze uplatnit ani daňové odpisy, ani zůstatkovou cenu, myslím si že to vozidlo prostě prodá za obvyklou cenu v místě a čase , odvede DPH, a výdaje má poreseny paušálem.

  Kdyby již platce DPH nebyl, stejně by musel poměrnou část narokovaneho DPH vrátit, pres korekce odpoctu, a v případě vyřazení majetku z podnikání a následného prodeje (tedy zde posouzení zda zdanit daní z prijmu FO) se u FO sleduje časový test, tuším 5 let, od data vyřazení, po této lhůtě by to již pravděpodobně nepodlehalo dani z prijmu.
  Ale toto je spíše téma pro daň. Poradce
 • Michal Mach, 19.7.2020

  A platí že i podnikatel uplatňující pausalni vydaje, je li současně platcem DPH si musi, o výdajích vést prokazatelnou evidenci, ne sice z hlediska prijmovky, (to si řeší paušálem) ale z hlediska zákona o DPH, na vše na co si uplatni odpočet, musí mít daňový doklad a vše evidovat a archivovat, takže i pokud by nasledne přikoupil neco jako plátce DPH pausalista, musí evidovat majetek (vlastně vše z čeho chce DPH )+ mít veškeré podklady pro uznání nároku, při prodeji zase DPH jako plátce pausalista, to odvede státu.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.