Otázka v diskusi:
Identifikovaná osoba

Ludmila Filipová, 19.6.2020

Dobrý den,
česká firma-s.r.o.- je registrovaná jako identifikovaná osoba. Když nakoupí od německé
firmy ( sídlo je v Německu ) zboží, musí podávat Přiznání k DPH a Souhrnné hlášení na tento
nákup zboží? Daň z této faktury za nákup zboží se odvádí? Dočetla jsem se, že identifikovaná osoba přiznává daň, když nakupuje zboží z jiného členského státu - nejsem z toho moudrá.
Jak toto funguje a z čeho se to počítá?
Celá faktura od německé firmy je v němčině a v eurech - je to tak v pořádku?

Děkuji za odpověď

11 odpovědí:

 • Ludmila Filipová, 10.1.2022

  Dobrý den,

  během 6/2020 jsem za Vaší vydatné pomoci řešila identifikovanou osobu. Teď se dostáváme do situace, že budeme muset řešit obrat pro DPH ( 1000000,00 Kč ).
  Co všechno se v případě IO do obratu započítává - IO má tržby z prodeje zboží, prodeje výrobků, kosmetických služeb, pronájmu kanceláře a prodeje služeb do Německa.
  Je to stejné jako u neplátců nebo je tam nějaký rozdíl?

  Děkuji za odpověď Filipová
 • Michal Mach, 19.6.2020

  Dobrý den,

  to je obtížné takto popisovat, zvažte že si pro začátek vezmete k sobě někoho, kdo dělá IO.

  Zkráceně, IO je tzv. neplnohodnotný plátce, zv. vystupuje jako plátce pouze v obchodech EU, v tuzemsku je nadále neplátcem.

  IO nemá nárok odpočtu, takže i když nákup zboží z EU přiznáte v ČR, nemáte současně nárok odpočtu.

  DP k DPH podáváte jako IO pouze v případech pokud vám vznikla povinnost přiznat daň . To je Váš případ nákupu z EU, je li místem plnění ČR ( pokud to zboží zde fyzicky také skončí )

  SH jako IO podáváte pouze v případech že jste jako IO uskutečnila služby s místem plnění v jin. čl. státě EU.

  KH jako IO neděláte.

  FA od dodavatele z Německa , bude tak nějak obvykle v NJ, musíte si to přepočítat v SW zvoleným kurzem vaší ÚJ.

  Místo plnění je v ČR, musíte zde z této FA přiznat DPH ( české asi v zákl. sazbě 21% ) a současně nemáte jako IO nárok odpočtu, jako klasický ( plnohodnotný ) plátce DPH, tedy musíte to ve vašem účetním SW nastavit tak, aby hodnota FA ze SRN sedla do ř. 3 DP k DPH a současně nebyl nárok nárok odpočtu na ř.43 DP K DPH
 • Ludmila Filipová, 23.6.2020

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď.
  Jen se chci zeptat, když identifikovaná osoba nemá nárok na odpočet DPH, jestli se tedy uvádí faktura za nákup zboží z členské země EU i na řádku 43 DP k DPH? Možná jsem jenom špatně rozuměla Vaší poslední větě. Znamenalo by to tedy, že musí Identifikovaná osoba odvést z faktury za nákup zboží dopočítané DPH (21%).

  Děkuji Filipová
 • Michal Mach, 23.6.2020

  Dobrý den,
  ano je to přesně tak, tedy neuvádí se hodnota současně do ř. 43, protože není nárok odpočtu u IO. Pouze plnohodnotný plátce DPH by tento nákup zboží z EU od tamního plátce řešil systémem +/- tedy tzv. reverse charge, vlastně by to tím dodaněním a oddaněním měl o DPH české 21% ) levnější. IO bohužel pouze dodaní, nárok odpočtu nemá.

  Proto je v případě že někdo nakupuje zboží běžně v EU od tamních plátců často, lépe být klasickým plátcem DPH. IO to je taková splácanina, jediná výhoda je, že pokud jí nevznikne pov. přiznat daň ( v podstatě operuje v tuzemsku ) vystupuje nadále jako neplátce, a nemusí se trápit skrze podávání DPH.
 • Ludmila Filipová, 24.6.2020

  Dobrý den,

  moc Vám děkuji za vysvětlení problematiky.

  Hezký den Filipová
 • Ludmila Filipová, 24.6.2020

  Dobrý den,

  ještě přece jedna otázka - když má identifikovaná osoba souběh poskytnutých služeb do členského státu EU a nákup zboží z členského státu EU, musí se z nakoupeného zboží odvést DPH i když celková hodnota doposud nakoupeného zboží nepřekročí hranici stanovenou zákonem?

  Děkuji Filipová
 • Michal Mach, 24.6.2020

  Dobrý den,

  IO se stane dosavadní neplátce DPH a současně podnikající FO nebo PO pokud :

  - v tuzemsku přijme od osoby neusazené v tuzemsku službu nebo zboží s instalací či montáže

  - poskytne službu do jiného státu EU podle §9 ods.1 ZDPH

  - pořídí zboží z EU za více než 326 000,- / rok

  Musíte rozlišovat 2 věci :

  1. dosud IO nejste ale ( stačí jednou ) uděláte něco z toho co je popsáno ( jedno co - stačí jedno z toho ) a IO se stanete a to tak, že se musíte jako IO registrovat na FÚ a obdržíte DIČ pro potřeby DPH. Pak jste IO pořád ( dokud se neodhlásíte na FÚ ) ať nakupujete nebo realizujete co chcete, jedno v jakém množství, jedno v jaké hranici.

  2. už jste historicky IO ( prostě jste se jí stala v minulosti ) pak už vás žádné množství ani hranice nezajímají, prostě budete IO dokud se za splnění podmínek zase neodregistrujete na FÚ .

  Tedy u Vás chápu že jste IO, vás již žádné limity nezajímají, u DPH platí to co bylo napsáno a pokud ještě ke všemu jste jako IO poskytla službu do EU s místem plnění podle §9 (1 ) tak si k tomu DPH -čku uděláte ještě souhrnné hlášení
 • Ludmila Filipová, 24.6.2020

  Dobrý den,

  děkuji za odpověď.
  Takže faktura za pořízení zboží z EU byla vystavena s německým DPH a v Česku ji ještě zdaníme českým DPH?

  Omlouvám se, že stále přidávám další otázky, ale identifikovaná osoba je pokládá mě a já
  hledám odpovědi ( a nenacházím ). Dokonce i na FÚ zatím odpověď hledají.

  Hezký den Filipová
 • Michal Mach, 24.6.2020

  to je ta FA z Německa blbě, pokud jste to zboží koupila od tamního podnikatele a tamního plátce DPH v Německu, musíte mu dodat jako podnikatel z ČR vaše české DIČ pro daňové účely, vysvětlit mu že v přeshraničním obchodě EU vystupujete jako IO ( což je zde v podstatě ekvivalent plátce DPH ) s tím že zboží pořídíte na území ČR a až mu všechno řeknete a dáte DIČ, tak ten Němec vám vystaví FA bez německé sazby DPH, protože místem plnění je ČR ( tedy zde se daň a to v české sazbě musí odvést - daň náleží českému FÚ, on vám to ten Němec totiž prodává jako by to prodával, nepodnikající osobě a blbě z toho odvádí DPH Německé na tamní FÚ a tím to ještě celé zdražuje o německou sazbu DPH), on to bude ( respektive správně má ) chápat jako přenesení daň. povinnosti ( reverse charge do ČR ) s tím ze ono to tak v podstatě také je, pouze bohužel ( a to Němce nemusí zajímat ) nemáte v ČR nárok odpočtu, protože jste pouze IO. Vy ten doklad až mu dáte DIČ a on to celé opraví, a prodá vám to bez Německé sazby DPH, zadáte do účetního SW tak jak se zadává doklady v přen. povinnosti z EU ( ono to pak má snahu vstupovat do obou řádků DP ) ale bude tam i typ zd. plnění v SW, který vynechá ř. 43 ( tedy odpočet )
 • Ludmila Filipová, 24.6.2020

  Takhle jsem si myslela, že by to mělo být.
  Německá firma DIČ identifikované osoby má, takže nevím, proč to vystavili s DPH.
  Ale to se dá s nimi dohodnout a napravit. Jedná se o první nákup zboží, tak to je trochu komplikované, ale snad se to usadí a pak už to bude fungovat bez problémů.

  Děkuji a přeji hezký den

  Filipová

  Ještě jednou bych Vám chtěla za Vaše služby a informace moc poděkovat.

 • Michal Mach, 24.6.2020

  ať se Vám daří,
  děkuji Mach

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.