Otázka v diskusi:
Podíl na zisku z dceřiné společnosti - okamžitá výplata společníkům

Tereza Hustáková, 16.6.2020

Dobrý den,

řešíme situaci, kdy nám od naší dceřiné společnosti přišel zisk za 2019. Zaúčtovala jsem 352/665. Naši společníci by si tento zisk rádi hned vyplatili. Je to vůbec možné? Nemusí se čekat na účetní závěrku roku 2020?

Našla jsem tento článek, https://www.dauc.cz/dokument/?modul=li&cislo=65917&rez=0&q=uctovani%20dividend%20a%20podilu%20na%20zisku

kde autorka v příkladech uvádí přímou výplatu společníkům. Účtuje na 428(431)/364, což mi ale přijde nelogické, když tento zisk na účtě 428(431) není vůbec veden.

Máte někdo zkušenost? Děkuji

1 odpověd:

  • Michal Mach, 16.6.2020

    Dobry den, to je složitější, pokud jde o matky a dcery, kdy jedna společnost drží v dceři obchodní podíl, pak je výplata podilu na zisku při držbě myslím alespoň 10% OP pro matku osvobozeným příjmem, tedy ty peníze co přijdou na BU matky, za uctujete 221/665 ale v DP je musíte vyloučit jako osvobozené, pokud si poté chtějí společníci tedy FO matky, vyplatit ner. Zisk tak mohou, za daných podminek, těch je vice, v podstatně matka musí být zisková, tedy pokud plní ziskovost mohou svolat VH a určit si výplatu podilu na zisku sobě jako FO, samozřejmě jaksi za předpokladu že u matky máte něco na účtu 431 i historicky, pokud nemáte a v podstatě jen máte ten zisk od dcery, tak musí vydržet do RUZ, kdy se vám ten vynos (i když jej vyloucite v DP k DPPO - to je pouze daňová optimalizace ale to osvobození si ještě nastudujte, je si to celé a všechny podmínky nepamatuji) tedy ten vynos uctu 665 se vám po provedení UZ převede na rozvaze do neroz.zisku, a pak mohou směle vyplácet, protože zde vyplacite FO musíte z toho odvést srážkovou daň, uctujete 431/364, 364/342, a výplaty 364/221 společník, 342/221 daň srazkova 15% bernaku.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.