Otázka v diskusi:
souběh pobírání PPM a podnikání

Ludmila Krajíčková, 13.1.2020

Mám půlroční dceru, v současné době pobírám PPM od Úřadu práce. Mohu souběžně provozovat činnost jako OSVČ, provoz zatím zajišťuji dohodami o provedení práce a budu i nadále, ale prosím o radu, jestli mohu částečně pracovat. Děkuji za odpověď.

5 odpovědí:

  • Michal Mach, 14.1.2020

    Dobrý den,
    na mateřské ( PPM ) správně nemůžete vykonávat činnost OSVČ. Pokud jde o přivýdělek v PPM je to u zaměstnanců takto :
    nemohou v době pobírání PPM vykonávat stejnou práci, ze které se odvádělo pojistné na nemocenské pojištění a ze kterého se také vypočítávala výše PPM.
    Zaměstnanci ale mohou v době pobírání PPM vykonávat práci na základě DPP nebo DPČ, případně mohou uzavřít se svým zaměstnavatelem další pracovní smlouvu na jiný druh práce, než mají sjednaný v platné pracovní smlouvě (ze které se odvádělo pojistné). Stejně tak mohou uzavřít pracovní smlouvu s novým zaměstnavatelem.

    Naopak OSVČ nemohou po dobu pobírání PPM vykonávat samostatnou výdělečnou činnost osobně vůbec. Můžete to řešit pouze na 4 způsoby :

    1- po dobu PPM nepodnikat
    2- podnikat načerno
    3- podnikat přes výpomoc zaměstnance ( na DPP )
    4- podnikat přes zástupce ( dohodou na jiného OSVČ na nějakou obchodní smlouvu o zastupitelnosti, s nějakým vyrovnáním přes přefakturace 2 OSVČ )

    Až budete na rodičovské, zase naopak ( jak jinak :-) ) můžete vykonávat OSVČ bez omezení, jenom musíte zajistit péči o dítě ( kamarádka, babička, manžel … - to ale nikdo nekontroluje … ) Nahlaste to na svojí OSSZ a ZP že jste OSVČ na rodičovské, budete považována po dobu RD za vedlejší OSVČ ( budete platit nižší zálohy ) samozřejmě jen po dobu RD.
  • Michal Mach, 14.1.2020

    Ještě se trochu podívejte co vlastně inkasujete. PPM dostávají OSVČ od ČSSZ ( ne od ÚP) , ale je třeba, aby si v minulosti platily nemocenské pojištění, které je dobrovolné. Platba je přitom nutná alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech, z toho 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na mateřskou dovolenou.
    Pokud žena nesplňuje oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, ale nemocenské pojištění si platila kratší dobu, má nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu.

    V případě, že žena nesplňuje potřebné podmínky pro PPM, například si neplatila nemocenské pojištění, nemá na mateřskou nárok. Může ale ihned po narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek, jehož výši a dobu vyplácení jí v tomto případě vypočítává stát prostřednictvím ÚP.


    Takže si musíte rozklíčovat co máte, zda mateřskou či rodičovskou, potom platí pro OSVČ : MD - nepodnikám
    RD - podnikám v podstatě bez omezení, jsem považována za vedlejší OSVČ
  • Ludmila Krajíčková, 14.1.2020

    Děkuji za odpověď, máte pravdu, nevyšla mi doba placení nemocenské, tak jsem měla neschpenku, ale až po narození dítěte rodičovský příspěvek od OSSZ do 31.8.2019 Od 1.9.2019 mi platí rodičovský příspěvek Úřad práce, takže mohu , když mi dítě hlídá babička, podnikat?
  • Michal Mach, 14.1.2020

    ano, v podstatě bez omezení, ani není podstatné kdo vám dítě hlídá, podstatné je, že mu zajistíte v případě nepřítomnosti péči. Pokud jej dáte např. až trochu odroste do jeslí, tak je to tuším omezeno na 4 hod. denně u takto malých dětí ( ale to je v podstatě jedno, to nikdo nekontroluje, případně je to omezeno jen provozní dobou těch jesliček )

    oznamte to na vaší OSSZ a ZP že podnikáte při RD, a že jste považována po dobu RD za vedlejší OSVČ,
  • Ludmila Krajíčková, 14.1.2020

    Děkuji za radu a přeji hezký zbytek dne.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.