Otázka v diskusi:
Limit DPH u sdružení bez PO

Petr Hájek, 30.10.2019

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak je to s limitem nutnosti přihlásit se k DPH v případě sdružení dvou OSVČ bez PO při podílu 50/50. Limit 1mil. Kč se považuje za sdružení dohromady nebo zvlášť?

Pokud jeden vyfakturuje 600 000,- a druhý také 600 000,-, každý zvlášť by jako samostatné OSVČ nemusel být přihlášen k DPH, ale dohromady ve sdružení již 1mil Kč přesáhli = nutnost přihlásit se k DPH?

Platí to takto vždy nebo se ještě odlišuje, zda onen 1 mil. přesáhlo sdružení dohromady jen ve společné činnosti? (Např. společně vydělali 800 000 (:2), každý zvlášť pak 200 000).

Děkuji za odpověď.

1 odpověd:

  • Michal Mach, 1.11.2019

    Dobrý den,

    novelou ZDPH s účinností od 1.7.2017 se tzv. společníci společnosti ( dřívější terminologií sdružení ) došlo ke zrušení specifických úprav registrace a postupů u sdružení ( společnosti ). Nově je postupováno podle obecných principů ZDPH, vč. registrace plátce / plátců. Nové podmínky jsou postaveny na individuálním působení každého člena ( společníka ). Podle nové úpravy, každý společník sleduje svůj obrat samostatně, v evidenci pro účely DPH vede samostatně své vstupy a výstupy ( tz. přijatá a uskutečněná plnění i ta, která uskutečňuje v rámci společnosti ) v přiznání k DPH + KH ( pokud bude či se stane plátce ať již ze zákona či dobrovolně ) uvádí údaje ze vstupů a výstupů vč. těch co uskutečňuje v rámci společnosti ( v rámci sdružení ) . Při vystavování daň. dokladů se na každého společníka který usk. ekonomickou činnost v rámci společnosti vztahují ustanovení § 27 ZDPH, obdobně při případném rušení registrace k DPH postupuje ( a je posuzován z e strany jeho FÚ ) každý společník ve sdružení samostatně, obdobně jako každý jiný plátce, podle obecných ustanovení ZDPH.


    Takže byť jste ve sdružení musíte si vše evidovat samostatně, vést samostatně, podávat samostatně, pokud fakturujete za společné práce, máte 2 možnosti, každý vystavíte 1 FA na svojí část, nebo jeden vystaví celek a pak si svůj díl přefakturujete jeden na druhého. Zcela upřímně, po té skvělé novelizaci, je se sdružením víc práce než užitku, nehledě na oblibu FÚ napadat vzájemné fakturace ( na ceny obvyklé ) 2 společníků společnosti, a budete rádi, když to dáte administrativně do cajku ( u každého člena sdružení ), já mohu za sebe jen to, že doporučuji, pokud máte dlouhodobou spolupráci v rámci sdružení 2 OSVČ a funguje vám to, jděte do s.r.o. - čka 2 společníků s podílem každý 50%, bonusem vám bude ručení omezení za škody a závazky pod s.r.o., jako OSVČ ještě ke všemu ručíte neomezeně veškerým majetkem, a sdružení jsou po novele skoro k ničemu.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.