Otázka v diskusi:
Bytové družstvo

Jana Netolická , 17.4.2019

Dobrý den, prosím o radu.
Účtuji bytovou výstavbu.
Jak a kdy zaúčtuji úhradu rezervačního poplatku na rezervaci bytu BD?
A v jakém okamžiku účtuji o základním členském vkladu a dalším členském vkladu nového člena?

Nevím zda v okamžiku podepsání smlouvy nebo dnem usnesení členské schůze.

Děkuji

2 odpovědi:

  • Michal Mach, 18.4.2019

    Dobrý den,

    zde se přiznám, že mi dáváte docela zabrat, ono sice "podvojko" je v základech stejné ale pro určité případy, má svoje specifika, což je právě účto BD, SVJ a např. svěřenských fondů.

    No ale zvesela do toho :-)

    Jak a kdy zaúčtuji úhradu rezervačního poplatku na rezervaci bytu BD?
    V BD si družstevník nekupuje byt ale členským vkladem vlastně podíl na " družstvu " se kterým je spojeno dle zák. o obch. korporací tzv. právo nájmu, tedy záleží na tom co se pravděpodobně se myslí tzv. rezervačním poplatkem, pokud najdete rezervační poplatek tzv. v ceníku služeb družstva ( a že bývá dlouhý :-) , pak jde o službu za administraci " přepisu čl. práv k dr. bytu " a je to pohledávka 311 / 6 xx, nebo to většinou inkasují hotově v kanceláři ( když mají úřední družstevní den :-) ) dr. pak : 211/6xx


    Pokud by se jednalo ale součást vlastně těch čl. práv ( tedy o součást úpisu pořizovacího čl. vkladu nově přistupující družstevníka, pak budete účtovat o úpisu pořizovacího čl. vkladu : 353 / 411 ( následnou úplatu ) 221/ 353


    Můžete se ještě setkat s variantou, že ta rezervace není ani administrativní poplatek, ani čl. vklad ale vlastně vratná záloha, v případě že by to dr. poté ( po přepisu nebo po čl. vkladu nově příchozího družstevníka ) vracelo , pak to táhněte celé přes trojky ( půjde o vratnou zálohu ) 211/379 příjem zálohy / 379 /211 výdej

    A v jakém okamžiku účtuji o základním členském vkladu a dalším členském vkladu nového člena?

    Nevím zda v okamžiku podepsání smlouvy nebo dnem usnesení členské schůze.

    Dle ZOK : 1) Každý člen se podílí na základním kapitálu družstva základním členským vkladem.
    (2) Určí-li tak stanovy, může se člen podílet na základním kapitálu jedním nebo více dalšími členskými vklady. Výše dalších členských vkladů může být pro jednotlivé členy různá.
    (3) Členský vklad je tvořen součtem základního členského vkladu a všech dalších členských vkladů 1) Podmínkou vzniku členství je písemné prohlášení podle § 560 odst. 1 nebo odst. 2 a splnění vkladové povinnosti k základnímu členskému vkladu, nestanoví-li tento zákon, že ke vzniku členství je též potřeba vznik pracovního poměru. Stanovy mohou určit, že podmínkou vzniku členství je pouze splnění vkladové povinnosti ke vstupnímu vkladu ve výši určené stanovami; vstupní vklad je částí základního členského vkladu.

    Teda tady opět rozlišujete, a důležité jsou stanovy DR, pokud jde o tzv. přepis ( tedy jeden družstevník přepisuje " dr byt - tedy čl. podíl na jiného ) pak přepis v dr. nepodléhá schválení čl. schůze ( stanovy mohou ( nemusí ) pouze vyloučit, že přepis nelze například na právnickou osobu nebo je to podmíněno souhlasem, ale u přepisů fyzických osob se dle ZOK k jakékoli limitaci, byť zakotvenou ve stanovách dr. nepřihlíží ) pak účtuje v momentě podpisu smlouvy o převodu družstevního podílu


    Pokud by se jednalo o nově přistupujícího člena do DR ( tedy ne přepis ) , může být ve stanovách uvedeno, že jeho vklad ( defacto přistoupení do dr. ) je podmíněno souhlasem čl. schůze, to by znamenalo že o úpisu ZČV budete účtovat teprve v momentě odsouhlasení čl. schůzí ( oni to vlastně musí povolit ) zase 353 /411

    Účtuji bytovou výstavbu. pokud jde o dr. výstavbu může být tvořena ze zisku dr. ( tam se většinou střádá roky ) nebo vtz. doplňkovým fondem DV, zase podle stanov, účtujete obdobně 353 / 413 + až tam pošlou družstevníci peníze 211 / 353 , no a realizaci BV ( tedy dodavatelské FA ) klasicky do úč. pořízení třídy DHM 0xxx



  • Michal Mach, 18.4.2019

    ještě dodám že pokud jde o přepis ( tedy stávající družstevník FO přepisuje ( prodává ) svůj podíl na družstvu - oni tomu říkají přepis družstevního bytu na jiného družstevníka, tak o tom neúčtujete vůbec ( tam se pouze vymění jméno za jméno, nedojde k žádnému vkladu do ZK družstva, ty peníze za prodej dr. bytu si pouze předají někde kupující a prodávající ) maximálně zaúčtujete do výnosů nějaké poplatky za administrativu, podle ceníku, protože dr. mají zpoplatněno všechno.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.