Otázka v diskusi:
Nájemné

Ludmila Krajíčková, 15.2.2019

Prosím o radu, jak postupovat, pokud majitel budovy pronajme pro výkon OSVĆ část budovy své družce, se kterou žije. Musí si navzájem účtovat nájemné? Děkuji za odpověď.

1 odpověd:

  • Michal Mach, 17.2.2019

    To záleží co přesně myslíte, pokud jde o pronajímatele OSVČ a ta družka podniká také, pak si uzavřou klasickou nájemní smlouvu, každý na své IČO, na cenu obvyklou v daném místě a čase.

    Pokud je to pronajímatel OSVČ a pronajme část budovy své družce (která ale nepodniká ) tak může jít o klasický nájem, a nebo pokud mu v podnikání pomáhá či se ho účastní, může jít i o spolupracující osobu. Spolupracující osobou může být taková osoba, která s podnikatelem žije ve společné domácnosti, tedy např. manželka či děti, které již dokončily povinnou školní docházku.

    Pak je tady možnost že jde sice o podnikatele ( pronajímatele ) ale ten vlastní například dům ( který je jeho osobním domem, nikterak neslouží k podnikání, a část domu se rozhodne buď pronajmout družce - tedy nepodnikající osobě ( pak má klasický podnikatel klasický příjem z nájmu §9ZDP ) nebo jí to přenechá jako bezúplatné užívání bytu či domu, ale tady si to konzultujte s právníky, viděl jsem některé judikáty, a bylo konstatováno že, Smlouva, jejímž obsahem je přenechání nemovitosti k dočasnému a bezúplatnému užívání, je smlouvou o výpůjčce.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.