Otázka v diskusi:
Výdajový paušál v hostinské činnosti

Ludmila Krajíčková, 5.3.2018

Mám malou hospůdku s příjmy do 200 tis. Kč. Chtěla bych uplatnit výdaje paušálem, tj.
80% z příjmů. Vzhledem k tomu, že prodávám lihoviny, víno, pivo a ostatní sortiment. musím prodej dělit a z prodeje lihovin počítat jen 60 % výdaje nebo mohu uplatnit na veškerý sortiment 80%? Děkuji za odpověď.

5 odpovědí:

  • Michal Mach, 5.3.2018

    Dobrý den,
    to je závislé od obsahu živnosti : hostinská činnost ( Tj. Činnosti spočívající v přípravě a prodeji pokrmů a nápojů k bezprostřední spotřebě v provozovně, v níž jsou prodávány.

    Tedy prodáváte li také lihoviny v rámci provozu hospůdky ( tedy rozléváte panáky ) a točíte li tam také pivo pak vše 80%

    Pokud máte současně jinou další živnost, např. maloobchod a prodáváte li současně například lahvová vína, maloobchodně, musíte si to rozdělit, a u každé uplatnit správný %-ní paušál
  • Ludmila Krajíčková, 6.3.2018

    Děkuji za odpověď.V hospodě rozléváme lihoviny-panáky, popř. víno, pivo a limonády, připravujeme pokrmy v menším množství. Celé lahve neprodáváme, nemáme maloobchod ani velkoobchod. Myslíte tedy, že mohu jít na 80%?
  • Michal Mach, 7.3.2018

    Ano ( z hlediska paušálu )
    Pouze, jste li také plátci DPH musíte si u hostinských činností rozdělovat sazby DPH u tržeb na základní ( alkohol. nápoje a tabák ) a první sníženou ( stravovací služby ) a současně to správně vykazovat v EET. U plátců ale nebývá obvyklé uplatňovat výdaje %-tem z příjmu, zejména s ohledem na vyšší tržby a také dokladovou povinnost uchovávání daňových dokladů " tedy, zde je převážně vedena daňová evidence, nebo účetnictví.
  • Ludmila Krajíčková, 7.3.2018

    Děkuji za informace, plátci nejsme, tak si myslím, že to nebude problém. Já jsem jen měla obavy z té koncesované živnosti, že by tam asi muselo být 60%. Ještě jednou děkuji.
  • Michal Mach, 7.3.2018

    Dobrý den, hostinská činnost je v seznamu řemeslných živností. 80% je možné pouze na zivnosti řemeslné a pro podnikající zemědělce. 60% ostatní, 40% svobodná povolání (doktor, umělec, bez ZL ) 30% nájmy nemovitostí


Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.