Otázka v diskusi:
soukromé auto v podnikání

Radka Třešňáková, 9.2.2018

Dobrý den, prosila bych o radu : IČ (dcera) využívá občas k podnikání soukromé auto, které není v majetku jiného IČ (otec). Otec je sice podnikatel, ale ke svému podnikání využívá auto, které má v účetnictví. Moje otázka zní _ kdo v tomto případě platí silniční daň za soukromé auto, které využívá dcera pro svoje podnikání?
Předem děkuji, Třešňáková

2 odpovědi:

  • Redakční rada Metodických aktualit, 19.3.2018

    Podle § 4 odst. 1 písm. a) zákona o dani silniční je poplatníkem daně ten, kdo je jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla. V uvedeném případě je poplatníkem silniční daně otec. Silniční daň je nutné přiznat a odvést za ty kalendářní měsíce, ve kterých byl osobní automobil využíván dcerou k samostatné činnosti.
  • Michal Mach, 5.3.2018

    Dobrý den,
    Silniční daň, platí provozovatel vozidla zapsaný v TP. Pokud půjčíte vlastní vozidlo někomu, kdo jej používá k samostatné výdělečné činnosti, musí provozovatel zaplatit silniční daň za něj. ( převoditelnost povinnosti nelze ).

    Výjimku tvoří situace, kdy zaměstnavatel vyplácí zaměstnanci náhradu za služební cestu, kterou s jeho svolením vykoná jeho osobním vozem. Pak musí zaměstnavatel platit silniční daň i za toto vozidlo i když není jeho vlastníkem a sám jej neprovozuje.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.