Prosím o radu s kurzem .
náš zaměstnanec byl na služební cestě v Budapešti.
1 den má 7 hodin v tuzemsku a 11 hodin na Slovensku, kde přespal
2 den má 3 hodiny Slovensko na Maď.hranice
13 hodin v Maďarsku
4 hodiny zpět na Slovesnku
8 hodin v tuzemsku
vyplatím : 1 den 5-12 hod tuzemský v Kč a 6-12 hod Slovesnký v EUR
2 den 6-12 hod Maďarský v Eur
5-12 hod tuzemský v Kč
zálohu neměl, takže kurzem zahájení cesty.
Pak ještě platil hotel v Eurech na Slov. a dálniční známky v Eurech
a v Kč.
Jakým kurzem zaúčtuji fakturu za hotel, dál.známky a parkovné? pro zahraniční faktury máme stanovený pevní kurz první den v měsíci.
A co DPH k faktuře za hotel?
4 odpovědi:
Vojta,
4.2.2009
Rád bych se zapojil do diskuse.
Souhlasím, pro účely vyplacení cestovních náhrad se obecně použije kurz ČNB vyhlášený a platný v den nástupu na zahraniční pracovní cestu. To vyplývá ze zákoníku práce. Ale spíše si myslím, že zaměstnanec asi zálohu dostal - protože uvádíte, že platil ubytování na Slovensku, dálniční známky atd. a předpokládám, že tyto výdaje v daný okamžik neplatil ze svého. Ono za poskytnutí zálohy se považuje i to, když zaměstnanec si vezme s sebou firemní platební kartu.
Pro účetnictví se musí vycházet z kurzů, které v souladu s účetními předpisy a vnitřními směrnicemi používáte. Ve své účetní praxi jsem se setkal (a to ne výjimečně) např. s tím, že zaměstnavatel měl pro účely vyúčtování pracovních cest stanoven denní kurz ČNB platný k poslednímu dni pracovní cesty - tímto kurzem přepočítával drobné hotovostní výdaje. Pro přijaté zahraniční faktury pak používal jinak stanovený kurz, třeba tak jak uvádíte.
Nevím, jestli je to zcela v souladu s předpisy, ale praxe skutečně taková je. Pokud někdo máte praktické rady, uvítal bych i další názory. Děkuji.
Vojta
,
5.2.2009
Takže myslíte že vedlejší náklady
(ubyrování a dál.známky)mám přepočítat
účetním kurzem k 1.dni v měsíci a spočítat i DPH? A stravné dnem zahájení cesty?
Mimochodem, zálohu opravdu neměl, je to řidič který bežně jezdí jen na otočku Německo a do Maďarkska jel v 5 ráno,(mimořádně),takže si vzal svoje peníze. A na jednodenní jízdy do SRN zálohy nevyplácíme (řešeno i úč.směrnicí).
Vojta,
6.2.2009
V zásadě ano. Myslím si, že to skutečně záleží na tom, jak si to upravíte v účetní směrnici. Díval jsem se do zákoníku práce a v § 184 je uvedeno: Při poskytování cestovních náhrad, na které nebyla poskytnuta záloha, se přiměřeně použije § 183 s tím, že pro přepočet měn se použijí kurzy vyhlášené Českou národní bankou a platné v den nástupu zahraniční pracovní cesty. Co ale znamená "platné v den nástupu na zahr. cestu"? - podle mě si to lze vykládat i tak, že se jedná o kurz ČNB platný v daný den pro účetní jednotku, tj. i pevný kurz, který si stanoví...
Vojta :/
Lída,
9.2.2009
Tak díky za konzultaci,
použiju kurz z nástupu na sl.cestu
pro stravné i pro vedlejší náklady.
Celý cesťák je v devizové pokladně
a tam můžu použít jen jeden kurz,jinak
bych to asi musela řešit ručním vstupem, tak snad to bude dobře.
Moc velký zájem o tohle téma teda není.
Ještě jednou dík.
Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.
K provozování webu svaz-ucetnich.cz využíváme cookies – soubory sloužící k přizpůsobení obsahu webu, k měření jeho funkčnosti a obecně k zajištění vaší maximální spokojenosti. Používáním tohoto webu souhlasíte se způsobem, jakým s cookies nakládáme.