Otázka v diskusi:
Daň z minima

Zuzannaa, 2.2.2009

Prosim o radu,

tento rok som prebrala uctovnictvo po jednej uctovnicke, a mam tam v niektorych veciach chaos, uz len preto, ze vediem uctovnictvo pre cesku firmu, a niecomu z českej pravnej upravy nerozumiem. Preto prosim o radu.
Minuly rok podnikatel - FO (ktora ma podla zakona povinnost viest podvojne uctovnictvo-nakolko je obcan SR a podnika aj na uzemi SR), mal stratu (v roku 2007). podla danoveho priznania k dani z prijmov sa odviedla ,,nejaka,, dan z minima. toto vsak v uctovnictve nie je zachytene. moze mi niekto poradit, ako to mozem tento rok v uctovnictve upravit?? kedze doslo k platbe z bankoveho uctu?? dozvedela som sa, ze ak tento rok dosiahne zisku, tu dan z minima, ktoru minuly rok platil si moze odpocitat od danovej povinnosti, ktora by mu vznikla tento rok. je to pravda?? poradte ako sa s tym mam v uctovnictve vysporiadat, lebo tomu nechapem. neviem ci tu dan z prijmov za rok 2007 mozem dat do nakladov tento rok, alebo to opravit s vplyvom na vysledok hospodarenia minulych rokov suvztazne s uctom 341. uvazujem spravne??

2 odpovědi:

  • Monika, 4.2.2009

    Dobrý den Zuzano,

    máte pravdu, že do konce roku 2007 se na podnikající FO vztahovalo ustanovení § 7c českého zákona o daních z příjmů, podle kterého (až na výjimky) musela být odvedena daň z příjmů ze stanoveného minimálního základu daně (v r. 2007 činil 120 800 Kč). Tento minimální základ daně se nemohl snížit např. daňovou ztrátu vzniklou v předchozím období.
    Pokud FO v roce, ve kterém byla povinna uplatnit minimální základ daně, vznikla daňová ztráta, český zákon o daních z příjmů jí umožňuje odečíst tuto daňovou ztrátu od základu daně v následujících zdaňovacích obdobích (nejdéle 5 let po jejím vzniku/vyměření).
    Souhlasím s Vaším názorem, že daň z příjmů za r. 2007 by měla být správně proúčtována do r. 2007 (samozřejmě není daňový nákladem). Protože daň měla ovlivnit výsledek hospodaření FO (zisk, ztrátu) za r. 2007, který se při otevírání účetních knih v následujícím účetním období převede na účet 491, proúčtovala bych v r. 2008 daň z příjmů za r. 2007 (závazek) prostřednictvím účtů 491 a 341 a poté její zaplacení z BÚ.
    Jen pro informaci - pro rok 2008 již bylo ustanovení o minimálním základu daně zrušeno.

    Monika
  • Zuzannaa, 4.2.2009

    Dakujem Monika za utvrdenie, velmi ste mi pomohla

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.