Otázka v diskusi:
Darování nemovitosti a její vklad do podnikání.

Mihulková, 8.12.2015

dobrý den,
Mám otázku ohledně darování nemovitosti z otce na syna.
Otec daruje synovi nemovitost, která synovi bude sloužit k podnikání.Dočetla jsem se u 2 názorů od -p.Děrgela a pí.Konderlové, by tento převod neměl být osvobozen dle § 10, ale měl by podléhat zdanění dle §7 u syna. U tří názorů- od p. Ployera,Vychopeně a Nigreina by mělo jít o osvobození dle § 10 a nemělo by se nic danit. Pokud by se mělo danit podle § 7 , mohl by se uplatnit paušální částka 40%, protože poplatník uplatňuje výdaje paušálem, nebo by se z částky znaleckého posudku mělo odvést 15% ?

2 odpovědi:

  • Marta, 14.12.2015

    Pokud se jedná u syna o bezúplatný příjem, který souvisí s podnikáním, jedná se o příjem dle § 7 ZDP. Tento příjem vstoupí spolu s ostatními příjmy z podnikání do dílčího základu daně, z těchto celkových příjmů se pak uplatní příslušný paušál výdajů. Bezúplatný příjem je příjmem podle § 10 ZDP jen, pokud se nejedná o příjem související se závislou činností nebo s podnikáním - to vyplývá z úvodní věty § 10 odst. 1.
  • lenka, 14.12.2015

    A odůvodnil by mi někdo, proč by to nemohlo být bráno §10 a osvobození? viz. § 10 odst. 1 n) a následně odst. 3 d)1. Ale samozřejmě následně §27 písm. j)-vyloučeno z odpisování.

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.