Otázka v diskusi:
FKSP

Foxxi, 24.8.2007

Zahrnuje se do tvorby FKSP i dohoda o pracovní činnosti i dohoda o provedení práce? Nějak jsem znejistěla. Díky za help. ;)

5 odpovědí:

  • Eva, 26.11.2007

    ... zákon o státním podniku se odvolává na vyhl. 310/1995, která sice byla zrušena vyhl. 114/2002 Sb., ale v přechodných ustanoveních se zde říká, že do vydání zvláštního předpisu se s.p. řídí i nadále vyhl. 310/1995. Byla zde nějaká změna? Děkuji za reakci.
  • Hana Březinová, 27.11.2007

    Zákon o státním podniku byl několikrát novelizován, naposledy zákonem č. 110/2007 Sb. Změny se netýkají § 19 a § 23. V § 19 dost. 3 se uvádí, že FKSP podnik tvoří a užívá v souladu se zvláštním předpisem (odkaž č. 14 je na vyhlášku MF č. 310/1995 Sb.). V § 23, který je součástí přechodných a závěrečných ustanovení se uvádí, že MF upraví vyhláškou tvorbu a způsob užívání FKSP. Dovozuji si, že MF upravilo nově FKSP vyhláškou č. 114/2002 Sb.
    Pokud mám zkušenosti, tak většinou právní předpisy nereagují ve svých odkazech na nové úpravy (v podstatě by to znamenalo nekonečný legislativní proces).
    Hana Březinová
  • Eva, 27.11.2007

    Děkuji za reakci, šlo mi ale o přechodné ustanovení vyhl. 114/2002 Sb. - § 16

    Do doby nabytí účinnosti zvláštního právního předpisu se tvorba a používání fondu kulturních a sociálních potřeb u státních podniků 10) řídí vyhláškou č. 310/1995 Sb. , o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění vyhlášky č. 167/1997 Sb. a vyhlášky č. 314/1999 Sb.

    § 16 se nezměnil ani po novelizaci v roce 2006, z čehož se domníváme, že na státní podniky se vztahuje i nadále pouze vyhl. 310/1995.
  • Hana Březinová, 28.8.2007

    Vyhláška č. 114/2002 Sb., o FKSP, ve znění pozdějších úprav se povinně vztahuje na organizační složky státu, státní příspěvkové organizace, příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Dále např. zákon č. 77/1977 Sb., o státním podniku, v § 19 uvádí, že státní podniky tvoří FKSP, tvorba a užívání fondu je v souladu s vyhláškou č. 114/2002 Sb. Tento fond dle vyhlášky o FKSP mohou mít další státní organizace zřízené zvláštními zákony.
    Na podnikatele se vyhláška o FKSP nevztahuje.
    Záleží tedy na tom, zda jde se ptáte na tvorbu FKSP povinného či fondu, který si dobrovolně zřizuje podnikatelský subjekt.
    Jde-li o povinný FKSP, pak je třeba se řídit § 2 citované vyhlášky. Ten uvádí:
    Výše tvorby fondu
    (1) Základní příděl, kterým je tvořen fond, činí 2 % z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů, popřípadě na mzdy a náhrady mzdy a odměny za pracovní pohotovost a dále na odměny a ostatní plnění za práci vykonávanou v rámci odborného výcviku na produktivních činnostech žákům učilišť.

    (2) Další příjmy fondu tvoří:

    a)
    splátky půjček na bytové účely poskytnutých do konce roku 1992,
    b)
    náhrada škod a pojistná plnění od pojišťovny vztahující se k majetku pořízenému z fondu,
    c)
    peněžní a jiné dary určené do fondu.
    (3) U příspěvkových organizací jsou příjmem fondu také příjmy z pronájmu rekreačních a sportovních zařízení, na jejichž provoz příspěvková organizace přispívá z fondu.
    Podle mého názoru se tedy do mzdových nákladů, z nichž se počítají 2 % pro odvod do FKSP, započítávají i dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti (účtuje se o nich na vrub účtu 521 - Mzdové náklady).

    Pokud je fond nepovinný, záleží na tom, jak si pravidla určí příslušná účetní jednotka ve své vnitřní směrnici (vyhláška se na ni povinně nevztahuje, může ale podle ní obdobně postupovat).

    Moji odpověď berte jako subjektivní názor, která ještě mohu konzultovat s kolegy a zveřejnit definitivní odpověď v některém z následujících čísel časopisu Metodické aktuality.
  • RR, 4.9.2007

    Uvedeným dotazem se zabývala RR Metodických aktualit - odpověď bude otištěna v Metodických aktualitách č. 8/2007, příp. 9/2007. Byl učiněn následující závěr:

    Odměna z dohody – je definována v § 77 odst. 1 písm. e) zákoníku práce jako odměna z dohody o práci konané mimo pracovní poměr.

    Mzda – je upravena v § 113 a následujících zákoníku práce, sjednává se v kolektivní, pracovní nebo jiné smlouvě, popř. ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem.

    Plat – je upraven v § 122 a následujících zákoníku práce, plat určuje zaměstnavatel zaměstnanci podle zákoníku práce, nařízení vlády vydaného k jeho provedení a v jejich mezích podle kolektivní smlouvy, popř. vnitřního předpisu. Plat není možné určit jiným způsobem v jiném složení a jiné výši než stanoví zákoník práce a právní předpisy vydané k jeho provedení.

    Vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších úprav se povinně vztahuje na organizační složky státu, státní příspěvkové organizace, příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky. Dále např. zákon č. 77/1997 Sb., o státním podniku, v § 19 uvádí, že státní podniky tvoří FKSP, tvorba a užívání fondu je v souladu s vyhláškou č. 114/2002 Sb. Tento fond dle vyhlášky o FKSP mohou mít další státní organizace zřízené zvláštními zákony.
    Na podnikatele se vyhláška o FKSP nevztahuje.

    Záleží tedy na tom, zda se jedná o tvorbu FKSP povinného či fondu, který si dobrovolně zřizuje podnikatelský subjekt.

    Jde-li o povinný FKSP, pak je třeba se řídit § 2 citované vyhlášky. Ten uvádí:

    Výše tvorby fondu:

    (1) Základní příděl, kterým je tvořen fond, činí 2 % z ročního objemu nákladů zúčtovaných na platy a náhrady platů, popřípadě na mzdy a náhrady mzdy a odměny za pracovní pohotovost a dále na odměny a ostatní plnění za práci vykonávanou v rámci odborného výcviku na produktivních činnostech žákům učilišť.

    (2) Další příjmy fondu tvoří:

    a) splátky půjček na bytové účely poskytnutých do konce roku 1992,
    b) náhrada škod a pojistná plnění od pojišťovny vztahující se k majetku pořízenému z fondu,
    c) peněžní a jiné dary určené do fondu.

    (3) U příspěvkových organizací jsou příjmem fondu také příjmy z pronájmu rekreačních a sportovních zařízení, na jejichž provoz příspěvková organizace přispívá z fondu.

    Odměny z dohod se nezapočítávají do základu pro výpočet přídělu do FKSP, protože nejsou uvedeny v § 2 citované vyhlášky.

    Pokud se na účetní jednotku povinně nevztahuje vyhláška č. 114/2002 Sb., o FKSP, má možnost po splnění všech zákonem stanovených povinností vytvářet ze zisku obdobný sociální fond. Záleží na tom, jak si pravidla určí příslušná účetní jednotka ve své vnitřní směrnici (vyhláška se na ni povinně nevztahuje, může ale podle ní obdobně postupovat).

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.